Niedziela, 13 października 2019. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Podziel się:

Podziel się:

Powojenny Lidzbark na fotografii i pocztówce - wystawa

W piątek, 10 listopada Oranżeria Kultury otworzyła wystawę nawiązującą do historii naszego miasta. Tym razem zaprezentowano publiczności zdjęcia powojennego Lidzbarka. Wszystkie fotografie i pocztówki pochodzą z prywatnych albumów mieszkańców i stanowią niezwykle cenny i ciekawy dokument minionych czasów.

W ramach projektu „Lidzbark Warmiński 50-80, mapa miejsc – mapa wydarzeń” organizatorzy poprosili o udostępnianie zdjęć pokazujących miasto i jego mieszkańców w latach 1945-1989. Blisko 50 osób i instytucji podzieliło się swoimi prywatnymi albumami, kronikami i wspomnieniami z czasów PRL-u, udostępniając ponad pół tysiąca zdjęć. Zebrany materiał ułożył się w 20 tematycznych plansz uzupełnionych krótkim opisem tekstowym. Wśród tematów prezentowanych fotografii są charakterystyczne dla tamtej epoki wydarzenia, jak pochody, czyny społeczne, jubileusz urodzin Mikołaja Kopernika, a także miejsca – lidzbarskie szkoły, zakłady pracy czy zabytkowe budowle.
Otwarcie wystawy zgromadziło liczną publiczność. O głos poproszono kilka osób związanych z naszym miastem, które nawiązały opowieścią do tematów przedstawianych na planszach wystawowych. Od Pani Ewy Huss – Nowosielskiej usłyszeliśmy kilka wspomnień związanych m.in z działalnością Mniejszości Niemieckiej. Pani Maria Daszkiewicz – przewodnik, która przez wiele lat prowadziła biuro PTTK na lidzbarskim przedzamczu, przybliżyła temat turystyki w powojennym Lidzbarku. O jednym z największych wydarzeń kulturalnych tamtych czasów – Banku Miast – opowiedział Pan Władysław Strutyński. Z ogromną sympatią przyjęto wystąpienie siostry Blanki z żeńskiego zakonu Pallotynek, która przybliżyła historię tego zgromadzenia i działalność zakonu w naszym mieście.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu lidzbarczan, którzy zechcieli podzielić się swoimi prywatnymi zbiorami i opowiedzieć w ten sposób o powojennej historii miasta. Szczególne podziękowania otrzymały Panie – Bożena Bąk i Barbara Szewczyk, które wyjątkowo zaangażowały się w zbieranie materiałów do wystawy. Obie Panie oraz burmistrz miasta – Pan Jacek Wiśniowski, otworzyli symbolicznie wystawę.
Projekt zrealizowała Oranżeria Kultury i Stowarzyszenie Kobiet "Miej Marzenia" dzięki dofinansowaniu ze środków programu mikrodotacji "FIO Warmia Mazury Lokalnie 2" dofinansowanego przez MPiPS w ramach FIO.
Powstanie wystawy nie jest jednak zakończeniem działań związanych z projektem „Lidzbark Warmiński 50-80, mapa miejsc mapa wydarzeń”. Widząc ogromne zainteresowanie i emocje związane z prezentacją zebranego materiału prosimy chętnych o dalsze udostępnianie zdjęć. Zebrany materiał zostanie w przyszłości zaprezentowany szerszej publiczności. Miłą niespodzianką jest także informacja o powstaniu kalendarza na 2018 rok, który otrzymają wszyscy darczyńcy oraz osoby zaangażowane w powstanie wystawy.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu: oranzeria@lidzbarkw.pl lub tel. 517 262 146.
I.Treutle
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Powojenny Lidzbark na fotografii i pocztówce - wystawa
Oceń artykuł:

(0)