środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Podziel się:

Podziel się:

Spotkania z prof. Edytą Gruszczyk-Kolczyńską w Oranżerii

W piątek 8 września Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim zaprosiła nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz rodziców i opiekunów na spotkania z z prof. Edytą Gruszczyk – Kolczyńską. Spotkania z nią nawiązywały do jednego z punktów priorytetów polityki oświatowej państwa ogłoszonych na nowy rok szkolny 2017/2018.

Pani profesor jest autorytetem w dziedzinie pedagogiki, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim. Znana jest z wielu publikacji dotyczących podstaw edukacji matematycznej. Jej podręczniki i skrypty należą do kanonu lektur studenckich, a książka "Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki: przyczyny, diagnoza, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze" stanowi pionierską i wielokrotnie wznawianą publikację.
W Oranżerii odbyły się dwa spotkania. Pierwsze w formie wykładu - skierowane do nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego - miało temat "O dzieciach uzdolnionych matematycznie – mity, wyniki badań, wnioski". Kolejne - skierowane do rodziców i opiekunów - miało charakter dyskusji i nosiło tytuł „Tabletowe dzieci”. Rozmowa miała pomóc w odpowiedzi na pytania, jakie skutki – pozytywne bądź negatywne – niesie za sobą wszechobecne w dzisiejszych czasach używanie różnorodnych mediów elektronicznych przez dzieci. Profesor zwróciła uwagę na fakt, że korzystanie z urządzeń tego typu jest dzisiaj powszechne, lecz nie powinno być formą zastąpienia świadomego procesu wychowawczego. Poznawanie świata wyłącznie na ekranie tabletu i smartfona wprowadza zamęt w rozwoju poznawczym dziecka oraz w jego rozwoju emocjonalnym. Ważne jest by rodzice kontrolowali zarówno czas ich używania, jaki i treści oglądane przez dziecko. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić kontaktu z opiekunem i wspólnego odkrywania świata.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Spotkania z prof. Edytą Gruszczyk-Kolczyńską w Oranżerii
Oceń artykuł:

(0)