Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Podziel się:

Podziel się:

Koniec Lata w Oranżerii Kultury

Lato 2017 za nami. W Oranżerii Kultury powitano i zakończono je rodzinnymi warsztatami. Spotykano się również na wystawach, koncertach i spotkaniach autorskich.

Wakacyjny sezon otworzył 2 Piknik Rodzinny „Flora i Fauna”, który proponowanymi warsztatami zachęcał do integracji międzypokoleniowej. Zatem można było zacząć od kleksa malując zwierzęta, zamienić książkę w kwiaty tworząc bukiet z makulatury, pracować techniką decoupage i pospacerować wśród kwiatów i roślin Oranżerii, by ostatecznie zbaranieć bawiąc się literacko. Brzmi trochę przewrotnie zupełnie jak aura tegorocznego lata. Nie przeszkodziła ona jednak turystom w odwiedzinach dawnego pawilonu letniego biskupów warmińskich. Dziś stanowi on pięknie odrestaurowany zabytek, który stał się niezaprzeczalnie wizytówką miasta.
Co sprawiło, że około 4 000 tys. osób stało się gośćmi Oranżerii? Novum były Letnie Wieczory Czwartkowe, na które chętnie przybywali lidzbarczanie i turyści. Uznanie wśród publiczności zdobyły koncerty. Podziwiano recital lutniowy Klaudyny Żołnierek, grę na fortepianie Basi Drążkowskiej, śpiew i cymbały Ani Brody oraz muzykę poważną w wykonaniu zespołu artystycznego muzyki dawnej Festiwal Varmia Musica. Zachwyciły także wernisaże – „Lidzbarski zwierzyniec Very i Ignacego” i wystawa prac malarzy Katarzyny i Mariusza Kałdowskich zatytułowana „Pejzaże pięknem malowane”. Interesujące poznawczo, ale jakże odmienne, były spotkania autorskie z pisarzami Naszej Małej Ojczyzny: lekarką z Bartoszyc Anną Osowską oraz Adamem Zalewskim i jego przyjaciółmi z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Allenstein". W klubie „Nasza Mała Ojczyzna” spotkano się z profesorami Krzysztofem Mikulskim - współredaktorem lidzbarskiej monografii i Zbigniewem Mikołejko autorem „Żywotów Świętych poprawionych ponownie”.
Wiele działań podyktowane było realizacją projektu „Na ogrody w Heilsbergu” zarządzanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Ale nie tylko, ponieważ wakacje to również czas intensywnych poszukiwań archiwalnych zdjęć z powojennej historii miasta. Nadal trwają prace przygotowawcze do projektowej wystawy „Lidzbark Warmiński 50-80 – mapa miejsc-mapa wydarzeń”. Ponadto nasza młodzież przygotowuje wystawę „Lidzbark Warmiński – nasze miasto – my w nim” wykorzystując różne formy ekspresji twórczej.
Kontynuowano ubiegłoroczne formy pracy biblioteki letniej, czyli zajęcia literacko – kreatywne i wycieczki z przewodnikiem. Dużą popularnością cieszyły się leżaki. Gdy tylko słońce wyszło zza chmur korzystali z nich letnicy. Dni Lidzbarka uświetniono warsztatami „Ludzie kartki piszą”, które wykonano w technice kolażu z widokami miasta. A ostatnia wakacyjna wycieczka zgromadziła rekordową grupę odbiorców, ok. 60 osób.
Ostatni weekend wakacji razem z prof. Czachorowskim malowano twórczo dachówki wykorzystując motywy fauny i flory. Stworzono kwiaty, owady, ptaki – wszystko co można spotkać w biskupich ogrodach. Efekty pracy niespodziewane, emocje niezapomniane – podobnie, jak całe lato w Oranżerii Kultury.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Koniec Lata w Oranżerii Kultury
Oceń artykuł:

(0)