Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Podziel się:

Podziel się:

Święci w Oranżerii

W Oranżerii Kultury 31.08.2017 r. odbyło się spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Mikołejko, który wprowadził gości w tematykę swojej najnowszej publikacji "Żywoty świętych poprawione ponownie". Obecnie książka została uzupełniona o 9 nowych osób kanonizowanych od 2001 r.

Filozof i historyk religii powitał zebranych dziękując za możliwość powrotów do jego rodzinnego miasta. Bo chociaż większość życia spędził w Warszawie z urodzenia jest lidzbarczaninem. Potem wszyscy obecni stali się świadkami przepięknie snutej opowieści o polskich świętych w odniesieniu do dziejów ojczystych. Pojawił się temat współistnienia władzy i kościoła, wzajemnych zależności i relacji. Obok dykteryjek z żywotów świętych profesor zwracał uwagę na ogólnie przyjęte symbole – ciekawie przedstawił relikwie. W całości wykład stricte intelektualny w kontrze z doświadczeniem osobistym, przemijaniem egzystencjalnym i to właśnie zachwycało. Próba pogodzenia poznania naukowego z subiektywizmem myśli ludzkiej. Stąd zasłuchana publiczność, ale i rozbudzona intelektualnie miała wiele pytań do profesora, który prowadził dyskusję cierpliwie i łagodnie. Czy można porównać sanktuaria Licheń z Jasną Górą wartościując je w wymiarze wiary? Czy adept szkoły medialnej prowadzonej przez ludzi kościoła będzie w przyszłości niezależnym dziennikarzem? To były naprawdę trudne pytania i jakże niejednoznaczne w możliwości udzielenia odpowiedzi.
Oczywiście nie obyło się bez autografów i dedykacji autorskich w ten ostatni w sezonie letnim wieczór czwartkowy w Oranżerii Kultury.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Święci w Oranżerii
Oceń artykuł:

(0)