Niedziela, 15 lipca 2018. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

LIDZBARSKI WERNISAŻ VERY KOBYLIŃSKIEJ

W Oranżerii Kultury 13 lipca br. odbył się wernisaż prac Very Kobylińskiej zatytułowany „Lidzbarski Zwierzyniec Very i Ignacego”. Malarka niezwykle ciepło powitała przybyłych gości tworząc przyjazny klimat spotkania.

Odwołała się ona do rodzinnych tradycji artystycznych kontynuowanych już od siedmiu pokoleń. Z sercem opowiedziała o bliskich relacjach ze sławnym dziadkiem Szymonem Kobylińskim, który spokojnie wyperswadował jej anarchię na pewnym etapie życia. Nie mniej serdecznie wspominała Danutę Will – ukochaną babcię, z wykształcenia również artystkę, surową recenzentkę pierwszych prac. Dobrze słuchało się jej opowieści i było to wspaniałe autorskie zaproszenie do kontemplacji pokazanej sztuki.
Vera Kobylińska w dialogu z dyrektor Anną Puszcz podkreśliła, że jest tegoroczną stypendystką powiatu lidzbarskiego. Niespodzianką dla artystki i publiczności był występ pianistki Agnieszki Panasiuk z córką Olą grającą na skrzypcach.
Wszystkich zaskoczył zadbany piesek o urodzie mopsa, który nagle się pojawił w szeroko otwartych drzwiach oranżerii, zrobił rundę honorową wokół sali, po czym uciekł… . I to zapewne były pozdrowienia od biskupa Ignacego Krasickiego, bo do jego tekstów bajek: „Wół minister”, „Dwa psy”, „Rumak i źrebiec”, „Paw i orzeł”, „Pan i kotka”, „Lwica i maciora” Pani Vera malowała przygotowując się do tejże wystawy. Niemniej jej wielką, niekwestionowaną miłością są konie oraz inne zwierzęta, które z zamiłowaniem portretuje. Ciekawostką jest fakt, że od niedawna Pani Vera zamieszkała na Warmii.
Zapraszamy do obejrzenia „Lidzbarskiego Zwierzyńca Very i Ignacego” - wystawy prezentowanej w Oranżerii Kultury.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: WERNISAŻ VERY KOBYLIŃSKIEJ
Oceń artykuł:

(0)