Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Podziel się:

Podziel się:

Wystawa POLSKA SZKOŁA ILUSTRACJI 1960-1980 została otwarta w Oranżerii Kultury

W czwartek – 8. czerwca w Oranżerii Kultury otworzyliśmy wystawę POLSKA SZKOŁA ILUSTRACJI 1960-1980, składającą się z ponad 300 prac 47 najwybitniejszych artystów ilustratorów. Wystawa została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek na jubileuszowe XV Poznańskie Spotkania Targowe w 2016 roku, a w roku bieżącym wędruje po Polsce, by ukazać piękno i bogactwo polskiej grafiki książkowej z drugiej połowy XX wieku.

Otwarcie wystawy w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury – trwało od samego rana do późnych godzin wieczornych. Uczestniczyły w nim przedszkola, szkoły podstawowe, młodzież i dorośli - razem blisko 200 osób.
Na poranny wernisaż zaprosiliśmy najmłodszych – przedszkolaków z Akademii Uśmiechu. Po obejrzeniu ilustracji, z zainteresowaniem szukali tego, co jest im bliskie - obrazków ze świata baśni: smoków, zwierząt, księżniczek i królów.
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych – „Jedynki” i „Trójki” – podzielili się wiedzą i doświadczeniami z wystaw, skonfrontowali swoje wyobrażenia z prezentowanymi ilustracjami, a nawet rysowali obrazki do wybranych fragmentów książek prezentowanych na wystawie. Wykonane przez nich prace przechowywane będą w albumie i udostępniane zwiedzającym Oranżerię. Być może któryś z autorów czwartkowej inauguracji dołączy w przyszłości do grona polskich ilustratorów.
Wieczorem w otwarciu uczestniczyła młodzież i dorośli. Ich zadaniem było malarskie zmierzenie się z wierszowanym tekstem Marii Terlikowskiej "Wędrówka pędzla i ołówka", a następnie konfrontacja z oryginałem – ilustracjami Janusza Stannego.

Ilustracja książkowa jest jedną ze ścieżek, której rozwojowi i upowszechnianiu Oranżeria Kultury poświęca szczególną uwagę. Zapraszamy serdecznie Państwa do obejrzenia wystawy i uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych. Wystawę prezentujemy do końca lipca.

Informacje i zapisy: tel. 517 262 146 lub oranzeria@lidzbarkw.pl

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Wystawa Polska Szkoła Ilustracji 1960-1980 została otwarta w Oranżerii Kultury
Oceń artykuł:

(0)