Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Podziel się:

Podziel się:

Orneta zaprasza na V Noc Muzeów

Wielkimi krokami zbliża się jedno ze sztandarowych, majowych wydarzeń, cieszących się popularnością w Smoczym Miasteczku na Warmii. Orneta, bo o niej właśnie mowa, 11 maja 2019 r. wystartuje z długo oczekiwaną, V już edycją Orneckiej Nocy Muzeów. Będzie to nie lada gratka dla miłośników i pasjonatów tradycji miasta.

Wielkimi krokami zbliża się jedno ze sztandarowych, majowych wydarzeń, cieszących się popularnością w Smoczym Miasteczku na Warmii. Orneta, bo o niej właśnie mowa, 11 maja 2019 r. wystartuje z długo oczekiwaną, V już edycją Orneckiej Nocy Muzeów. Będzie to nie lada gratka dla miłośników i pasjonatów tradycji miasta.

Jak zaplanował organizator – Urząd Miejski w Ornecie od godz. 18.00 ruszą pierwsze atrakcje w Miejskim Domu Kultury. Za sprawą projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Orneckie „Agrorelaks” finansowanego przez Gminę Orneta w ramach zadania publicznego „Organizacja spotkań integrujących mieszkańców gminy Orneta (festyny, przeglądy, spotkania okolicznościowe)”, stanie tam mobilne planetarium, gdzie co godzina odbywać się będą pokazy nieba. Dodatkowo uczestnicy będą mogli przenieść się w czasie i wczuć w rolę wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika, ponieważ w programie przewidziano pięć warsztatów astronomiczno – fizycznych.

Jak co roku, w akcję włączy się Cerkiew Greckokatolicka, gdzie przygotowana zostanie wystawa poświęcona bł. Omelanowi Kowczowi oraz Kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Obok zwiedzania będzie można posłuchać koncertu organowego w wykonaniu Macieja Szadziewskiego.

W majowy wieczór w główne centrum rozrywki zamieni się magiczny rynek Starego Miasta. Przy pierzei północnej Ratusza Miejskiego stanie mała scena letnia, na której od 19.30 wystąpi kwartet Jazzowy MC KWADRAT z Olsztyna. Usłyszymy esencję gatunku muzycznego, który doskonale wpisze się w wydarzenie. Muzycy przyjadą do miasteczka na zaproszenie Stowarzyszenia Orneckiego „Agrorelaks”, w ramach realizowanego przez nich projektu.

Dodatkowo klimat orneckiej nocy podkręcą grupy rekonstrukcji historycznej. Obok miejscowego 4 Pułku Jegierskiego pojawią się zaprzyjaźnieni pasjonaci historii: I Samodzielna Brygada Spadochronowa, GH Guttstadt oraz GH Ostpreussen. Grupa Guttstadt sprowadzi do miasta trzy różnorodne formacje: Dragonów – żołnierzy formacji wojskowej utworzonej przez króla Francji w II poł. XVI w., Artylerię – wojska, stosujące jako główne uzbrojenie działa, wyrzutnie rakietowe oraz machiny miotające oraz Woltyżerów – formację wojsk napoleońskich z I poł. XIX w. Grupa Ostpreussen zaprezentuje na ulicach miasta stroje Armii Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej.

Do 23.00 trwać będą wystawy czasowe. W sali ratuszowej Stowarzyszenie REDUTA Orneta ukaże „Historię, która integruje pokolenia”. Projekt również finansowany przez Gminę Orneta w ramach zadania publicznego „Organizacja spotkań integrujących mieszkańców gminy Orneta (festyny, przeglądy, spotkania okolicznościowe)”. Po raz pierwszy na światło dzienne zostanie wystawiona ekspozycja elementów samolotu LIM 2 wydobytych z miłakowskiego jeziora podczas akcji poszukiwawczej sekcji nurkowej REDUTY. Uzupełnieniem będzie wyposażenie, sprzęt techniczny nurkowy, archiwalna dokumentacja z wypadku lotniczego oraz wystawa fotografii z ekspedycji poszukiwawczej. Kolekcję sprzętu fotograficznego, kamer filmowych oraz projektorów zaprezentuje Mirosław Naszkierski. Na wystawie pojawi się, m.in.: stuletni aparat fotograficzny, aparat harmonijkowy, kopiarka do zdjęć stykowych z lat 1920 – 1929, suszarka do zdjęć, czy powiększalniki.

Nad Rycerską zawiśnie barwna, parasolowa instalacja artystyczna oraz odbędzie się projekcja starych zdjęć Ornety. W Galerii Art-Nova pojawi się wystawa fotografii „Starówka wczoraj i dziś”. Na odwiedzających czekać będzie niespodzianka przygotowana przez pana Artura Rokitę. Dodatkowo zadbano o stolik kawowy ze słodkościami oraz gorącymi napojami.

Warto również zabrać ze sobą dzieci, na które czekać będzie kącik Młodzieżowej Rady Miejskiej. Nasi działacze zaskoczą malowaniem światłem oraz projektowaniem fotościanek. O 22.00 rozpocznie się pokaz Teatru Ognia i Światła HOKAGE.

Współorganizator V Orneckiej Nocy Muzeów: Stowarzyszenie Orneckie „Agrorelaks”. Partnerzy akcji: Stowarzyszenie REDUTA Orneta, Miejski Dom Kultury, Młodzieżowa Rada Miejska w Ornecie, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Orneta, Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena, GH Guttstadt, GH Ostpreussen, 4 Pułk Jegierski, Teatr Ognia i Światła HOKAGE, Słodka Italia, Kawiarnia pod Arkadami, Parafia Rzymskokatolicka, Parafia Greckokatolicka, Maciej Szadziewski, Mirosław Naszkierski, Artur Rokita, Instytut Rozwoju Oporządzenia Taktycznego IROT.

Zapraszamy do Ornety. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a oferta skierowana do wszystkich zainteresowanych, i tych małych, i dużych, miejscowych, i przyjezdnych. Przybywajcie, poznajcie gościnność Smoczego Miasta.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: M.K. oraz opublikowany na portalu Orneta: Orneta zaprasza na piątą Noc Muzeów
Oceń artykuł:

(0)