środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Podziel się:

Podziel się:

Co się kryje za bramą JRE ?

W ramach przysposobienia zawodowego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim poznają specyfikę różnych zawodów. Coraz częściej interesują się pracą w wojsku. Dzieci chciały się dowiedzieć, jak wygląda praca w wojsku, jak zostać zawodowym żołnierzem. Chciały też odwiedzić jednostkę wojskową. I tak się stało .

Uczniowie klasy 5 a Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim wraz z wychowawczynią I.Podolecką-Flont i opiekunem Panią J. Gwiazdą wybrali się w grudniu 2019 roku do Grupy Rozpoznania Elektronicznego, aby zobaczyć, na czym polega żołnierska służba. Żacy byli bardzo podekscytowani, bo większość pierwszy raz stawiała swe kroki w takim miejscu.
Już przy bramie przywitał nas i oprowadził po jednostce okazały żołnierz - chorąży Dariusz Mich. Opowiedział o historii tego miejsca, następnie zaprosił na salę treningową, gdzie każdy uczeń mógł spróbować swoich sił w strzelaniu. Okazało się to nie lada wyzwaniem, choć tak prosto wyglądało w rękach żołnierzy (karabin trochę waży).
Nasi uczniowie mogli też założyć hełmy i kamizelki, obejrzeć sprzęt, spróbować sucharów i batonów wojskowych, porozmawiać przez krótkofalówki.
Następnym punktem było udzielanie pierwszej pomocy, której uczyli się z wielką uwagą i świadomością, że to bardzo potrzebna umiejętność ratująca życie - 30 ucisków i 2 wdechy.
Potem trochę czasu na siłowni, wykład o sprzęcie wojskowym w sali wykładowej, nakładanie masek, gorąca herbata i ciekawostki z historii.
Na zakończenie powrót do szkoły prawdziwym wojskowym autobusem :)

Dziękujemy majorowi Józefowi Paradowskiemu za zaproszenie w ramach promocji obronności kraju. Może ktoś z naszych uczniów zasili szeregi wojskowe?


Iwona Podolecka-Flont
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Co się kryje za bramą JRE ?
Oceń artykuł:

(0)