Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Opowieść o chrzcie małej Małgosi na XLIV Konkursie Krasomówczym Młodzieży Szkolnej

Lotta, Zina czy Loiza? Jekub, Mnichał, a może Hansuleczek ? Które z imion nadać malutkiej Warmiance / Warmiakowi ? Co włożyć do pieluszek, żeby kłobuk lub mamun nie podmienił dziecka ? Jaką wodą ochrzcić dziewczynkę, żeby nie wyrosła..... na pannę z brodą !


O dylematach dawnych mieszkańców Warmii i Mazur oraz wiejskich obyczajach związanych z chrztem opowiadał 16.10.2019 r. na XVIII Powiatowych Eliminacjach Konkursu Krasomówczego uczeń klasy 5 a Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim - Hubert Mucha ( uczeń Pani I.Podoleckiej-Flont).
Z kolei o Cyganach i ich barwnym życiu, o nieszczęśliwej miłości pięknej Cyganki snuł opowieść uczeń klasy 7 a - Jakub Michałowski ( podopieczny Pani H. Skorynko). Za barwną opowieść i sugestywny przekaz obaj mówcy zostali nagrodzeni. Kuba Michałowski zajął 1 miejsce, natomiast Hubert Mucha uzyskał tytuł laureata.

24.10.2019 r. Hubert reprezentował powiat na XLIV Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym Młodzieży Szkolnej im. Marii Zientary-Malewskiej organizowanym jak co roku w lidzbarskim zamku. Tu, w zabytkowej kaplicy zamkowej, w podniosłej atmosferze, przytaczał opowieści dziadka Janka o obrzędach na Warmii i Mazurach, za które został nagrodzony Wyróżnieniem i gromkimi brawami.

Młodym uczestnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za ich następne występy oratorskie.

I.Podolecka-Flont
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont
Oceń artykuł:

(0)