Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Gimnazjum nr 1

W dniu 9 listopada 2018 r. wraz z klasą 3 b miałam przyjemność przygotować apel upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Był to wyjątkowy dzień nie tylko dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników Gimnazjum nr 1, ale dla wszystkich Polaków czczących historię narodu polskiego.

Przygotowania do tak ważnego święta rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej pod przewodnictwem naszej wychowawczyni Pani Marioli Gawin. Pragnęliśmy, aby ta jedyna w swoim rodzaju uroczystość zapadła na długo w pamięci zgromadzonych gości. Staraliśmy się dopracować choćby najmniejszy szczegół naszej prezentacji. Uroku w tym dniu dodawały również patriotyczne dekoracje ozdabiające korytarze szkoły przygotowane przez uczennice naszej klasy: Katarzynę Mielnik i Ninę Szewalje.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00. To wtedy zjawili się zaproszeni goście ubrani w eleganckie stroje .
W oczekiwaniu na nasz występ, chwile zgromadzonym umilały dźwięki patriotycznych pieśni. Po kilku minutach oczekiwania nastąpiła ta godzina- 11:11, podczas której włączyliśmy się do międzynarodowej inicjatywy odśpiewania w Polsce i poza jej granicami czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Nasz pełen emocji śpiew wypełniał puste, szkole korytarze, a skórę przeszywały dreszcze.
Następnie nastąpił czas zaprezentowania przez Martę Kosowską i Annę Radtke prezentacji przygotowanej przez ucznia klasy 3 b Filipa Kota. Celem pokazu multimedialnego było przedstawienie drogi, jaką musiała przebyć Polska, aby stać się niezależnym krajem, w którym możemy czuć się w pełni Polakami, swobodnie żyć i posługiwać się naszą własną mową. Po prezentacji zostały odśpiewane 2 pieśni narodowe „ Szara Piechota” i „Pierwsza Brygada” , które zakończyły odchody jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole.
Apel, który przygotowaliśmy, przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Atmosfera towarzysząca nam podczas tej uroczystości, była nie do opisania. Ogromna dojrzałość, jaką wykazali się zgromadzeni uczniowie, również budziła podziw. Po reakcji widowni sądzę, że nasza prezentacja wywarła na niej duże wrażenie.

Mam nadzieję, że ten apel zostanie zapamiętany przez zgromadzonych gości jako hołd złożony naszym przodkom, dla których wyraz" Polska" był najwyższa wartością.

Anna Radtke, uczennica klasy 3 b

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont
Oceń artykuł:

(0)