Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży - czas na poznawanie kultury i obyczajów naszych sąsiadów

W dn. 23-29.09.2018 uczniowie Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1, nr 3 i nr 4 w Lidzbarku Warmińskim uczestniczyli w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Jenie, a w dn. 14-20.10.2018 odbyła się rewizyta uczniów z Niemiec w Lidzbarku.

Ostatni tydzień września spędziliśmy u rodzin niemieckich w Jenie. Chociaż nigdy wcześniej nie widzieliśmy nowych znajomych, u których musieliśmy zamieszkać na ten czas, a kontakt z nimi mieliśmy tylko przez media społecznościowe, szybko przełamaliśmy barierę językową i nawiązaliśmy ze sobą więzi, które jeszcze pogłębiły się, gdy przyjaciele z Niemiec mieszkali w naszych domach.

Dni spędzone w szkołach upłynęły nam na przygotowaniu projektów w grupach polsko-niemieckich. Każdy z zespołów miał wybrać jeden z podanych nam przez nauczycieli tematów: ,,Kultura młodzieżowa", ,,Stereotypy na temat Polski i Niemiec", ,,Polskie i niemieckie zwyczaje świąteczne" oraz ,,Tradycyjne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej". Czas tworzenia prezentacji pomógł nam się lepiej poznać oraz zmobilizował nas do porozumiewania w języku niemieckim i angielskim.
W planie zajęć u sąsiadów mieliśmy również wycieczkę po wzgórzach otaczających Jenę, z których roztaczał się piękny widok na całe miasto i jego okolice, a podczas wędrówki wspólnie z nowymi przyjaciółmi śpiewaliśmy popularne polskie i niemieckie piosenki. Natomiast w Lidzbarku zwiedziliśmy nasz piękny Zamek Biskupów Warmińskich oraz Oranżerię Kultury.
Program naszej wymiany był bardzo zróżnicowany i nie zabrakło w nim również fantastycznych wycieczek poza Jenę lub Lidzbark. Między innymi odwiedziliśmy Muzeum Podziału Niemiec w Moedlareuth, gdzie wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat historii tego państwa. Kolejnym miastem jakie odwiedziliśmy, był Lipsk, w którym zwiedziliśmy Pomnik Bitwy Narodów oraz Studio Telewizyjne MDR, czyli regionalnej telewizji Turyngii. Tam między innymi obejrzeliśmy film w technologii 360 stopni, dowiedzieliśmy się, jak przygotowane są poszczególne programy oraz jak wygląda praca prowadzącego program czy operatora kamery. W Polsce odwiedziliśmy Olsztyn, gdzie obejrzeliśmy bardzo ciekawy seans w planetarium oraz świetnie bawiliśmy się rozwiązując zagadki w Escape Roomie. Odwiedziliśmy także Gdańsk, gdzie pospacerowaliśmy przy brzegu Bałtyku i zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej.

W czasie wolnym również nie próżnowaliśmy. Jeden z wieczorów spędziliśmy wspólnie całą polsko-niemiecką grupą w kręgielni Roma, gdzie podczas rywalizacji jeszcze lepiej się poznaliśmy, a po zakończonej grze zmęczeni zajadaliśmy się przepyszną pizzą.
W obydwu krajach odbyły się wieczory pożegnalne przygotowane przez naszych rodziców. W Jenie odbył się on na szkolnym dziedzińcu, a w Lidzbarku w Zaciszu Leśnym. Podczas tychże wieczorów mieliśmy okazję spróbować regionalnych przysmaków oraz miło spędzić ostatnie wspólne chwile. Mamy nadzieję, że mimo dzielących nas kilometrów uda nam się jeszcze kiedyś spotkać.

Oczywiście nic nie odbyłoby się, gdyby nie opiekunowie, czyli Pani Anna Górska (koordynatorka wymiany) i Pani Dorota Olszewska oraz pomoc sponsorów, którymi byli Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Urząd Miasta w Lidzbarku Warmińskim

Natalia Szadziun, Monika Kawiecka - uczennica Gimnazjum nr 1
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont
Oceń artykuł:

(0)