Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Podziel się:

Podziel się:

Egzaminy gimnazjalne 2017 r.

Czy marzenia mają sprawczą moc ? Na to pytanie zawarte w arkuszach egzaminacyjnych z języka polskiego gimnazjaliści odpowiadali w formie rozprawki, popierając swe wypowiedzi argumentami z literatury. Argumentowali też wybór czytelniczy : klasyka czy nowości wydawnicze ? Dla solidnych uczniów proste, dla próżniaków - kłopotliwe.

Trzy lata nauki w gimnazjum, przedtem sześć lat w szkole podstawowej, a teraz sprawdzian umiejętności i wiadomości, czyli egzaminy. Trzy dni zmagań intelektualnych ( 19.04. - 21.04.2017 r.), a ich wynik istotny, bo za chwilę wybór szkoły średniej, zawodu.

Kiedy przyglądam się uczniom Gimnazjum nr 1, dostrzegam lekkie zdenerwowanie, skupienie, ale i ulgę, że egzaminy zbliżają się ku końcowi. Historia, j polski, cześć przyrodnicza, matematyka, j .obcy. Napięcie rośnie z dnia na dzień. Gdy wychodzą po kolejnych etapach, dzielą się uwagami, porównują odpowiedzi, żartują, pocieszają się. Biegną do nie mniej zestresowanych nauczycieli, konsultują właściwe wypowiedzi. Na wyniki trzeba poczekać do czerwca, ale już można oszacować je w przybliżeniu, bo odpowiedzi do zadań zamkniętych są ogólnodostępne na stronach komisji egzaminacyjnych. Jednych to cieszy, bo już wiedzą, że nieźle poszło, innych martwi, bo się nie przykładali.

Czy marzenia maja sprawczą moc? Zapewne. Ale nieźle się trzeba natrudzić, by je zrealizować.
Przekonał się o tym niejeden obibok, dla którego dobra szkoła pozostanie jedynie … w sferze marzeń.I. Podolecka-Flontfot. E. Chacińska, ks. A. Bienasz

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont
Oceń artykuł:

(0)