Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Podziel się:

Podziel się:

"... wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy "

takich rad udzielał mówcom Winston Churchill. I choć minął już szmat czasu, słowa te nie tracą na aktualności. Są również wskazówką dla oratorów z Gimnazjum nr 1, którzy uczą się łatwości wysławiania, ale przede wszystkim sztuki zainteresowania tematem.

Aby sprostać wymaganiom na polu krasomówstwa w eliminacjach powiatowych, a następnie wojewódzkich uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim przygotowali wypowiedzi zwiazane z historią regionu, ważnymi zdarzeniami, wybitnymi osobistościami, ale również z wiejskimi obyczajami warmińskimi.
Kacper Walesiak opowiadał o chrzcinach i praktykach chroniących dzieci przed złem ( został nagrodzony na szczeblu powiatowym).
Julka Niewiadomska snuła opowieść o Kaziukach Wilniukach - święcie folkloru wileńskiego w Lidzbarku Warmińskim, o zespołach pieśni i tańca z Wilna, gawedziarzach - Wincuku i ciotce Franukowej, o przebogatym jarmarku wielkanocnym rojącym się od kolorowych palm, pisanek, serwetek. Na koniec zachęciła do skosztowania pysznej kiszki wileńskiej, kwasu chlebowego, cepelinów suto zaskwarzanych i... sercach z piernika.
Występem swym zauroczyła jury obu konkursów i jako jedna z nagrodzonych reprezentantować będzie nasze województwo na XVII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Młodzieży Szkolnej w Legnicy.

Powodzenia !


Uczniów przygotowała Iwona Podolecka-Flont
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont
Oceń artykuł:

(0)