środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Podziel się:

Podziel się:

"Obyś cudze dzieci uczył......"

...powiedzenie stare jak świat, brzmiące niczym klątwa, a niestraszne pedagogom.


Kiedy pytam nauczycieli, dlaczego wybrali ten zawód, słyszę różne odpowiedzi. Najczęściej: " Już od dzieciństwa wdziałam się w tym zawodzie" albo "Nie wyobrażam sobie innej pracy", "Moi rodzice byli nauczycielami i ja też zostałem nauczycielem". Starsze pokolenie, już na emeryturze twierdzi, że "to państwowa posada, która daje satysfakcję i możność kształtowania młodych umysłów.".
Młodzi, dopiero po studiach, mówią o ciekawej branży, dającej możliwości rozwoju, samorealizacji, a nawet o... biznesie. Jeszcze inni, że czują powołanie do tego zawodu, lubią pracę z dziećmi i młodzieżą. Odpowiedzi jest mnóstwo.
Jedno jest pewne : Dzień Edukacji Narodowej to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy obsługi, a także władze zatrzymuję się na chwilę, aby oddać się refleksjom na temat edukacji.
W naszej szkole - Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim - uczniowie klasy 2 b z wychowawczynią Mariolą Bagińską oraz Samorządem Uczniowskim przygotowali na ten szczególny dzień uroczysty apel i program satyryczny "Jeden dzień z życia pewnej klasy". Wśród salw śmiechu oglądaliśmy zabawną inscenizację o szkole oraz pomocach dydaktycznych dla nauczycieli i uczniów, które podniosą poziom edukacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się : młotek do wbijania wiedzy dla opornych uczniów oraz różowe okulary dla nauczycieli, żeby lepiej oceniali sprawdziany. Uwagę też przykuwał strój bibliotekarki, niezwykle pomocny w pracy, z nakryciem głowy mającym bezpośredni dostęp do internetu ( dla realizacji ścieżki multimedialnej).

Po programie, przy dźwiękach piosenki pani dyrektor Dorota Olszewska wręczała uczniom nagrody za udział w konkursie Cittalow "Recepta na dobrą przestrzeń".

Na zakończenie przyszedł czas na piękne życzenia i kwiaty dla nauczycieli. Przy jednym z nich widniał bilecik z taką maksymą 'Nauczycielem jest ten, kto potrafi z rzeczy trudnych uczynić łatwe", czego uczniom i nauczycielom można życzyć.

Iwona Podolecka-Flont
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: "Obyś cudze dzieci uczył......"
Oceń artykuł:

(0)