Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Podziel się:

Podziel się:

Sprawozdanie z polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w Gimnazjum nr 1

19 września 2016 r. o godzinie 23:30 wraz z kolegami i koleżankami oraz opiekunką projektu Panią Anną Górską czekaliśmy na naszych partnerów z wymiany. Znaliśmy się już wcześniej, ale mimo to trochę się stresowaliśmy. Każdy z nas chciał dobrze ugościć kolegów z Niemiec, a więc już wcześniej kupiliśmy smakowite jedzenie, przygotowaliśmy pokoje i posprzątaliśmy domy.

Plan na cały tydzień był atrakcyjnie ułożony. Program między innymi obejmował spotkanie z Burmistrzem w Urzędzie Miasta, wizytę w Oranżerii Kultury i Zamku Biskupów Warmińskich, gdzie grupa niemiecka i polska zapoznała się z historią Lidzbarka, a także możliwość rekreacji sportowej w Termach Warmińskich. Oprócz tego mieliśmy trochę wolnego czasu, który poświęcaliśmy na pracę nad projektami - krótkimi filmami. Ich zadaniem było zareklamowanie polskiego i niemieckiego dzieła literackiego tak, aby zachęcić widza do czytania i poznawania literatury polskiej oraz niemieckiej. Efekty naszej pracy przedstawiliśmy w trzech językach - angielskim, polskim i niemieckim wśród śmiechu i oklasków.

W poniedziałek i wtorek odwiedziliśmy dwa ciekawe miejsca. Pierwszym z nich był Gdańsk, który zobaczyliśmy drugiego dnia wymiany. Oprócz spaceru wzdłuż brzegu morza, mieliśmy możliwość zobaczenia Europejskiego Centrum Solidarności. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o stanie wojennym i codzienności życia człowieka w latach osiemdziesiątych. Niemiecka część grupy z kolei mogła dowiedzieć się o kawałku polskiej historii.

Następnymi odwiedzonymi przez nas miejscami były Kętrzyn i Święta Lipka. Oprócz pięknego kościoła i koncertu organowego, zobaczyliśmy fabrykę bombek, skąd każdy z nas przywiózł własnoręcznie zrobione ozdoby.

Podsumowując czas spędzony w Lidzbarku, powiem, że były to niesamowite, niezapomniane chwile i dzięki Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Urzędowi Miasta w Lidzbarku Warmińskim i Panu Januszowi Góreckiemu nie ponieśliśmy za nie dużego kosztu. Na pewno te przeżycia pozostaną z nami na długo i jeszcze nie raz wspomnimy tygodnie spędzone z koleżankami i kolegami z Niemiec!


Julia Niewiadomska, ucz. klasy 3 b

zdjęcia - Patrycja Niedzwiedzka, ucz.klasy 3 a


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iwona Podolecka-Flont
Oceń artykuł:

(0)