Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Prowokatorzy w Bibliotece – Arkadiusz Niemirski i Igor Zenon Kuźmiak

Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim już po raz drugi gościła znanego autora Arkadiusza Niemirskiego. Tym razem towarzyszył mu Igor Zenon Kuźmiak debiutujący w roli pisarza.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim już po raz drugi gościła znanego autora Arkadiusza Niemirskiego. Tym razem towarzyszył mu Igor Zenon Kuźmiak debiutujący w roli pisarza. Wspólnie napisali książkę „Prowokator” wydaną przez Wydawnictwo Wołoszański. Jeden z czytelników wystawił książce najlepszą recenzję, „że gdyby była wydana w jakimś wielkim, zagranicznym wydawnictwie, byłaby światowym bestsellerem”
Igor Kuźmiak przybliżył czytelnikom swój debiut literacki. „Najpierw dużo czytałem, a ten kto dużo czyta zaczyna się zastanawiać nad pisaniem. Amatorsko zajmowałem się badaniem tajemnic i dotarłem do wielu cennych rzeczy. Upubliczniłem to. Chciałem napisać jakąś książkę w stylu Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna, ale poprzeczkę wyżej.
Wszedłem na stronę internetową Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i była tam informacja, że Miejska Biblioteka Publiczna organizuje spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim. Pojechałem na to spotkanie i po spotkaniu podszedłem do niego. Miałem książkę, poprosiłem o autograf i złożyłem propozycję: „Tu jest koperta, tam wszystko jest napisane. Jak pana zainteresuje, to proszę się odezwać”. Dzisiaj Arkadiusz wspomina to spotkanie z 2010 roku w ten sposób:
„podszedł do mnie jakiś facet bez „wazeliny”, czuć było od niego pozytywne fluidy i wiedziałem, że to przeczytam”. Efekt był taki, że po miesiącu Arkadiusz przyjechał do mnie do Górowa Iławeckiego. Ustaliliśmy sobie schemat pisania. Kontaktowaliśmy się również e-mailowo. Ja pisałem merytorycznie, a Arkadiusz spajał to literacko. Fikcja miesza się u nas z prawdą. Arkadiusz Niemirski przypomniał swój dorobek literacki. Wzbogacił kultową serię o „Panu Samochodziku” o 16 tomów. Łącznie ma w swoim dorobku dwadzieścia parę książek. Pisze również scenariusze filmowe, zajmuje się też publicystyką. W 2009 roku, o czym wspomina z dużym dystansem i poczuciem humoru, otrzymał tytuł Gentlemana, o czym dowiedział się dopiero rok po tym fakcie. Na temat swojego pisarstwa mówi: „Ja lubię pisać, czyli tworzyć historię. Nie jestem analitykiem, ale spotkałem detektywa Igora. Przypomina mi Kolumba. Powtórzę za swoim kolegą, że literatura dzieli się na mitotwórczą i mitobójczą. My z Igorem jesteśmy za tą drugą wersją.”
Książka która wyszła spod ich pióra jest przeznaczona dla czytelników poszukujących pewnych odpowiedzi. Czytelnik znajdzie w niej wiele wątków lokalnych. Rodzinne miasto Igora to Górowo Iławeckie i odgrywa ono ważną rolę w zagadce. Wątek Lidzbarka Warmińskiego oraz Hotelu Krasicki z pewnością zainteresuje niejednego lokalnego patriotę.
Wydawnictwo Wołoszański reklamuje książkę w następujący sposób:
Czy istnieje tajemnica, której odkrycie spowoduje, że stanie się ona największą sensacją światową XXI wieku od czasów odnalezienia rękopisów znad Morza Martwego? Czym jest najbardziej skrywany sekret wszystkich starożytnych misteriów i współczesnych tajnych stowarzyszeń? Co skrywają w sobie symbole alchemików i masonów? Ale to dopiero początek sensacyjnych odkryć. Kiedy zrozumiemy czym jest Graal, poznamy Tajemnicę Tajemnic i na nowo będziemy czytać Biblię, a w szczególności Apokalipsę wg Świętego Jana. Tajemnica Tajemnic czekała na odkrycie aż dwa tysiące lat! Żeby ją poznać, nie musisz nigdzie wyjeżdżać. Odpowiedź cały czas znajdowała się przed oczami milionów ludzi. Prawdopodobnie i Ty masz – lub miałeś to – w swoim domu.
Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku Warmińskim do przeczytania „Prowokatora” szczególnie zachęcać nie trzeba, jest spora kolejka do jego wypożyczenia.

Anna Kujawa-Rodziewicz
Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Prowokatorzy w Bibliotece – Arkadiusz Niemirski i Igor Zenon Kuźmiak
Oceń artykuł:

(0)