Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Podziel się:

Podziel się:

O niebie i piekle trochę inaczej…

Ksiądz prof. Mirosław Pawliszyn przedstawił różne wizje piekła na przestrzeni wieków.

Kolejne arcyciekawe rozważania filozoficzne odbyły się 11 czerwca o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim. Prowadził je ksiądz profesor Mirosław Pawliszyn. Prelegent odwołał się do filozofii Sorena Kiirkegaarda duńskiego filozofa, poety romantycznego i teologa, uznawanego za jednego z prekursorów filozofii egzystencjalnej, zwłaszcza jej chrześcijańskiego nurtu; nazywanego czasem "Sokratesem Północy" oraz filozofii Mikołaja Bierdjajewa rosyjskiego filozofia zaliczanego do jednych z największych myślicieli XX wieku.

Ksiądz Mirosław przedstawił różne wizje piekła na przestrzeni wieków. Według Mitologii trzeba przyjąć założenie, ze piekło istnieje. Jest instancja która mierzy czyny i je ocenia. Ciemności piekielne będą konsekwencją złych uczynków popełnionych przez ludzi za życia ziemskiego. Wątek ten rozwinie w pełni chrześcijaństwo. W przywołanym dziele malarskim z XV wieku „Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronim Bosh ukazuje między innymi raj i piekło. Obraz jest drastyczny i krzyczy „przejrzyj się we mnie”. Bierdjajew mówił o piekle w sposób obiektywny jako o miejscu do którego człowiek nie chciałby trafić z własnej woli. Ale również twierdził, że piekło rodzi się w nas. Sytuacja jest paradoksalna ponieważ piekło niekoniecznie rodzi się w złym, ale właśnie w dobrym człowieku. I staje się wtedy problemem etycznym. Dobry konfrontuje siebie ze złym. „Ja jestem inny” i tu tworzy się w człowieku pewna pokusa, która się pogłębia. Piekielność, która rodzi się w człowieku zaczyna go gubić, człowiek zapada się etycznie, a piekło zaczyna być we mnie ponieważ ja sam osądzam siebie.

Z punktu widzenia filozofii interesująca jest tak naprawdę jedna kwestia. Chodzi o pytanie: czy coś takiego jak piekło istnieje? Jakie przesłanki mogą przemawiać za pozytywną bądź negatywną odpowiedzią? Dopiero później wolno nam postawić pytanie: jakie jest piekło, jaką ma postać i co może się w nim wydarzyć?
Anna Kujawa-Rodziewicz

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: O niebie i piekle trochę inaczej…
Oceń artykuł:

(0)