Niedziela, 13 października 2019. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Podziel się:

Podziel się:

Rozmowy o ks. Józefie Tischnerze wspomina ks. prof. Mirosław Pawliszyn

Zapraszamy na spotkanie 22 listopada o godz. 17.00 do sali konferencyjnej Domu Środowisk Twórczych "Ratusz". Wstęp wolny organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim, Dom Środowisk Twórczych "Ratusz"

ks. Józef Tischner

(ur. 1931 w Starym Sączu, zm. 2000 w Krakowie) - ksiądz katolicki i filozof, autor wielu książek, m.in. Filozofii dramatu, Etyki Solidarności, Sporu o istnienie człowieka oraz Historii filozofii po góralsku. Od lat 70. był znaną postacią w polskim życiu intelektualnym. Dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, wykładowca krakowskiej PWST. Autor oryginalnej refleksji filozoficznej, zwłaszcza koncepcji filozofii dramatu. Piewca góralszczyzny, od 1980 r. był kapelanem Związku Podhalan oraz kapelanem Solidarności. Patron nagrody przyznawanej przez Miesięcznik i Wydawnictwo Znak.

- Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem - mawiał o sobie ks. Józef Tischner. Tak naprawdę był ważny dla wielu ludzi w każdym z tych wcieleń: budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan. Był człowiekiem swojego czasu: nie uciekał od aktualnych problemów, ale próbował pomóc rodakom przejść przez kolejne zakręty historii. Zostanie zapamiętany jako nauczyciel wolności, solidarności i nadziei.
(źródło: https://www.znak.com.pl/autor/ks-Jozef-Tischner)
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim
Oceń artykuł:

(0)