Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Milion euro na remont zamku

2009-09-15 00:00:00

1,23 miliona euro — dokładnie tyle pójdzie na odnowienie zamku w Lidzbarku Warmińskim. Za te pieniądze zostanie naprawiony dach, konserwatorzy zajmą się krużgankami, zarówno kamieniem, jak i polichromią, zostanie odnowiony dziedziniec i pokrywający go bruk.

Dobroczyńcami zamku są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski. W olsztyńskim zamku podpisano stosowną umowę z Muzeum Warmii i Mazur, któremu podlega lidzbarski zabytek.

>>> Zobacz: Zamek z duchem dzieciobójczyni

— Lidzbarski zamek jest wyjątkowy i niepowtarzalny nie tylko w polskiej, ale i europejskiej skali — stwierdził Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury. Wyjątkowe są gotyckie polichromie, niektóre pochodzące z XIV wieku, przeskowe sklepienia krużganków niewystępujące gdzie indziej w Polsce oraz kamienne i ceglane portale. Zamek jest nieomal w całości budowlą oryginalną, nierekonstruowaną. Jednak odwiedza go ciągle niewielu turystów i to tylko w sezonie.

>>> Zobacz: Piramida w Rapie

— Frekwencja w lipcu i sierpniu wyniosła 8 tysięcy osób — powiedział Władysław Strutyński, kierownik lidzbarskiego oddziału MWiM. — W przyszłości liczymy na 150 tysięcy rocznie. Strutyński ma nadzieję, że atrakcyjność zamku wzrośnie nie tylko dzięki renowacji, ale również za sprawą nowego hotelu, który powstaje na podzamczu (ma być gotowy za około półtora roku) roku, oraz Term Warmińskich, które mają powstać pod koniec 2012 r.
Ewa Mazgal
>>>Zobacz: Glotowo: Warmińska Kalwaria.
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.