Lidzbark Warmiński Zdrój. Sanatorium pnie się w górę

2023-10-26 14:00:39(ost. akt: 2023-10-26 14:13:36)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Ponad 200 miejsc noclegowych ma mieć pierwsze sanatorium w uzdrowisku Lidzbark Warmiński Zdrój. Obiekt ma przyjmować ok. 400 pacjentów dziennie w swojej bazie zabiegowej. O tym rozmawiano dzisiaj na konferencji w lidzbarskim Pawilonie Zdrowia.
W Pawilonie Zdrowia w Lidzbarku Warmińskim 26 października odbyła się konferencja, na której, oprócz burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego i starosty lidzbarskiego Jana Harhaja, pojawili się także: Andrzej Zakrzewski - dyrektor wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Ewa Kapłun – naczelny lekarz uzdrowiska, dr hab. Anna Zwierzchowska - prof. AWF w Katowicach, Maciej Zinka – prezes firmy Meden-Inmed oraz Michał Danowski – prezes firmy AccesMedica.
Głównym tematem była oczywiście przyszłość powstającego uzdrowiska.

Wiadomo już, że w nowo budowanym naprzeciwko Tężni Warmińskiej sanatorium będzie co najmniej 200 miejsc dla pacjentów całodobowych (czyli noclegów) i że z bazy zabiegowej tego miejsca będzie mogło korzystać nawet do 400 osób dziennie! Prezes AccesMedica Michał Danowski zdradził nam, że w należącym do firmy olsztyńskim centrum rehabilitacji leczą się przede wszystkim pacjenci tuż po zabiegach, natomiast lidzbarski obiekt będzie służył głównie pacjentom, którzy będą wymagali długich rehabilitacji.

— Przede wszystkim będą tu wykonywane zabiegi balneologiczne, zgodnie z profilem uzdrowiska — mówił. — Będą kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe — wyliczał i wymieniał inne jeszcze liczne zabiegi m.in. fizjoterapeutyczne, czy hydroterapii, którym będzie można się poddawać w lidzbarskim sanatorium. Przy czym dodał, że w budowanym przez jego firmę zakładzie przyrodoleczniczym pojawi się najlepszy dostępny na rynku sprzęt. — Wprowadzimy najwyższe standardy obsługi pacjentów — zapewnił.

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski przypomniał, że miasto jest ukierunkowane na turystykę zdrowotną i opowiedział krótko historię tworzenia uzdrowiska, wymieniając poszczególne elementy tego projektu i fazy pozyskiwania środków. Podkreślił komplementarność tych działań.
Natomiast starosta lidzbarski Jan Harhaj wspomniał genezę sięgającą roku 2002 i podkreślił, jak ważne znaczenie miało wykonanie odwiertu pod powstanie Term Warmińskich.

Na spotkaniu był również Andrzej Zakrzewski - dyrektor wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, ale też Ewa Kapłun – naczelny lekarz uzdrowiska oraz Maciej Zinka – prezes firmy Meden-Inmed i dr hab. Anna Zwierzchowska - prof. AWF w Katowicach, którzy opowiedzieli o nowoczesnych technologiach, które będą w nowym sanatorium stosowane. Pacjenci będą między innymi mogli pobrać aplikację, która służącą im także po wyjeździe do domu.

Jak wszystko pójdzie dobrze, to Lidzbark Warmiński zostanie uzdrowiskiem już w roku 2024. Oddanie do użytku sanatorium jest niezbędne do uzyskania tego statusu przez miasto. Lidzbark Warmiński wystawił do sprzedaży działki na terenie uzdrowiskowym. Jak poinformował burmistrz Jacek Wiśniowski - jest coraz więcej chętnych do ich zakupu.
lub


Konferencja w Pawilonie Zdrowia

Wizualizacja sanatorium w Lidzbarku Warmińskim
Wizualizacja sanatorium w Lidzbarku Warmińskim

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5