W lidzbarskim zamku powstaną nowe wystawy

2023-10-11 14:00:00(ost. akt: 2023-10-11 14:07:31)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

W lidzbarskim zamku Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, podpisał z przedstawicielami firmy Ejsak Group umowę na realizację aranżacji czterech stałych wystaw. To część realizowanego dużego projektu, który obejmuje też powstanie... ogrodu.
Wspomniane wystawy to: "Sierociniec Fundacja św. Józefa 1859-1932" (w przyziemiu zachodnim, komnata przy kuchni), "Podziemia lidzbarskiego zamku – ścieżki archeologiczne" (piwnice południowa i wschodnie), "Kuchnia zamkowa" (przyziemie zachodnie) oraz "Nowa trasa turystyczna na międzymurzach i w suchej fosie" (dawne ogrody biskupie). Jak widać ekspozycje będą niezwykle interesujące i przybliżą nam jeszcze bardziej historię tego niezwykłego miejsca.

W lidzbarskim zamku biskupów warmińskich trwa realizacja wielkiego projektu pt. "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”, dofinansowanego z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, ze środków budżetu państwa oraz współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wykonano już sporo prac, między innymi rozebrano stary i wybudowano nowy most łączący zamek z przedzamczem. Renowacja obejmuje, jak widać, także wnętrze zabytku, w którym powstaną wymienione wystawy.

Odrestaurowywane są pomieszczenia przyziemia, w tym wspomniana kuchnia zamkowa, która od wielu lat nie jest dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, która się w niej pojawi będzie prezentowała to, jak kuchnia funkcjonowała od XIV do początków XX wieku. Poza tym w tym miejscu będą się odbywały konferencje, seminaria i spotkania.

Restaurowane są również mury obronne i oporowe wokół lidzbarskiego zamku.
Natomiast w jednym z pomieszczeń przyziemia powstanie sala edukacyjna, gdzie będą się odbywały warsztaty, lekcje muzealne, kameralne spotkania, a w piwnicach pojawią się również wspomniane nowe wystawowe ścieżki archeologiczne. Będziemy mogli poznać dzieje tego miejsca z kilkaset lat.

Projekt obejmuje też między innymi konserwację prospektu organowego i instrumentu w kaplicy zamkowej, a warto wspomnieć, że rekonstrukcja organów odbyła się do tej pory tylko raz — w 1971, bo nie jest ani łatwa, ani tania. Jak wyjaśniają pracownicy zamkowego muzeum: „piszczałki organowe pogrupowane są w głosy, podobnie zbudowane i mające podobne brzmienie. Do dziś, by uzyskać brzmienie – tak jak w XVIII wieku potrzebny jest nie tylko organista, ale też kalikant, osoba pompująca powietrze do miechów organowych”.

Sama kaplica zamkowa funkcjonuje od końca XIV wieku, a jej obecny wystrój powstał w połowie XVIII wieku i jest zasługą biskupa Adama Stanisława Grabowskiego.
Nietuzinkowa jest ta część projektu, w wyniku której powstaje miejsce nawiązujące do słynnych ogrodów biskupich. Prace trwają i nabierają realnych kształtów.

Czego możemy się więc spodziewać na międzymurzach i w suchej zamkowej fosie? Jak zamkowe ogrody będą wyglądały?
Odtwarzany jest "Teatr kwiatów", "Encyklopedia drzew" (to nazwa własna fragmentów dawnych ogrodów biskupich). W tym niezwykłym miejscu staną ogrodowe rzeźby kamienne, i pojawią się tablice informujące o historii ogrodów z kodami QR.

Ogród będzie miejscem nie tylko przypominającym dawną świetność ogrodów biskupich, ale także spacerów, odpoczynku, zabaw i edukacji przyrodniczej. Miejscem sprzyjającym kontemplacji cennego, wyjątkowego zabytku, jakim jest zamek w Lidzbarku Warmińskim, który ma status Pomnika Historii.

Projekt uwzględnia też wydatki na nowe oświetlenie w salach wystawowych i nowy monitoring, który sprawi, że bardziej bezpieczne będą eksponaty, ale również odwiedzający zamek turyści.

Cztery nowe stałe wystawy, na których umowę podpisano 10 października w lidzbarskim zamku, mają być gotowe wiosną przyszłego roku. Wiosną też ma się zakończyć cały projekt. Już latem będziemy mogli więc cieszyć się nowymi odrestaurowanymi pomieszczeniami i "biskupim" ogrodem.
lub


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5