W sobotę koncert Supernowa, czyli Marcin Masecki & Warsaw Harmony

2023-08-02 10:55:35(ost. akt: 2023-08-02 11:15:03)

Autor zdjęcia: warsaw harmony

Dobiegają końca Lidzbarskie Wieczory Jazzowe. Ostatniego z tegorocznych koncertów posłuchamy w wielkim refektarzu zamku biskupów warmińskich.
Pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, kurator, pedagog. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz łamanie granic między sztuką wysoką a rozrywkową to znaki rozpoznawcze.

Ukończył Berklee College of Music w Bostonie. Grał m.in. w trio z Wojciechem Pulcynem (kontrabas) i Grzegorzem Grzybem (perkusja), w formacjach Alchemik, z którą nagrał trzy płyty, Alchemik, Sfera Szeptow i Drakula w Bukareszcie, oraz Oxen. W 1998 roku nagrał płytę Tribute to Marek & Wacek z Andrzejem Jagodzińskim, a w 2000 roku obaj muzycy wraz z Kwartetem Prima Vista nagrali płytę z muzyką filmową z okresu międzywojennego Gdzie są filmy z tamtych lat. W 2005 wystąpił gościnnie na płycie Czarno widzę zespołu Afro Kolektyw. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, George Garzone, Hal Crook, Dave Samuels, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Reni Jusis. (wikipedia)

W sobotnim koncercie wystąpi razem z Warsaw Harmony.

Warsaw Harmony to nowy muzyczny projekt, zakładający różnoraką i nie do końca dającą się zdeterminować działalność artystyczną. Punktem wyjścia jest niezwykły i wciąż zbyt mało znany repertuar, tworzony na przestrzeni wieków z myślą o instrumentach dętych.

Europejska kultura muzyczna na przełomie XVIII i XIX stulecia dostarczała wielu ciekawych zjawisk. Bez wątpienia jednym z nich była powszechna praktyka zatrudniania na królewskich, cesarskich czy książęcych dworach, tudzież na arystokratycznych salonach, zespołów instrumentów dętych, zwanych potocznie Harmoniemusik. Ich głównym zadaniem było zapewnienie najwyższej próby rozrywki polegającej na uświetnianiu muzycznymi występami ważnych wydarzeń czy imprez towarzyskich. Cóż składało się na repertuar owych zespołów? Praktycznie wszystko, co aktualnie było w modzie a więc znane utwory, "szlagiery", arie czy też fragmenty całych oper, wystawianych podówczas w Wiedniu, Pradze czy Paryżu. Nie brakowało też oryginalnych utworów pisanych wyłącznie dla tych, jakże wyjątkowych, formacji. Do tych chlubnych tradycji nawiązuje zespół Warsaw Harmony, łącząc elementy wyrafinowanej sztuki z bezpośredniością jej przekazu.

Muzycy tworzący zespół są silnie identyfikowani z nurtem tzw. muzyki dawnej lub inaczej mówiąc z wykonawstwem historycznie poinformowanym. Jakkolwiek oba hasła mogą być postrzegane zarówno jako źródło głębokich inspiracji jak i przyczynę licznych nadużyć czy nieporozumień, muzycy Warsaw Harmony, stosując głównie historyczne instrumentarium, odkrywają piękno i głębie muzyki komponowanej między innymi przez takich geniuszy jak Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart czy Ludwig van Beethoven.

Warsaw Harmony to z jednej strony harmonia płynąca ze wspaniałych, muzycznych kompozycji, z drugiej zaś swoistego rodzaju duma, nostalgia czy tęsknota za czasami, w których Warszawa uchodziła za jedno z najpiękniejszych miast Europy a jej kulturalne aspiracje reprezentowane były przez rozmiłowanego w sztuce ostatniego króla Polski. (https://warsawharmony.com/).

Sobota, 5 sierpnia godz. 19. Wielki refektarz zamku biskupów warmińskich.
Wstęp wolny

Marcin Masecki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5