Do zamku poprowadzi nas nowy most

2023-04-11 08:15:00(ost. akt: 2023-04-11 08:19:33)

Autor zdjęcia: Materiały muzeum

Budowa nowego mostu łączącego przedzamcze z zamkiem biskupów warmińskich dobiegła końca. Uroczyste oddanie mostu do użytku zaplanowano na czwartek 13 kwietnia.
Na czwartek 13 kwietnia o godz. 11.00 zaplanowano uroczyste oddanie do użytku nowego mostu między dziedzińcem przedzamcza a zamkiem. Prace trwały wiele miesięcy, bo przypadły na okres zimy, a pogoda nie sprzyjała budowaniu.

Stary most był już bardzo wysłużony, więc go rozebrano i w jego miejsce powstał zupełnie nowy. W czasie prac rozbiórkowych i budowlanych do zamku biskupów warmińskich można się było dostać po tymczasowych drewnianych schodach z boku mostu od strony suchej fosy zamkowej, w której niedługo powstanie wzorowany na wyjątkowej okazałości ogrodach biskupich.

Ten będzie o wiele skromniejszy, ale równie estetyczny i nie tylko zdobiący lidzbarski Pomnik Historii. Stanie się również miejscem do spacerów i odpoczynku, a może nawet terenem wydarzeń kulturalnych.

Budowa nowego mostu jest jednym z elementów projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce".

Renowacja obejmie także wnętrze zabytku. Zostaną odrestaurowane pomieszczenia przyziemia, między innymi kuchnia zamkowa, która od wielu lat nie jest dostępna dla zwiedzających. Pojawi się w niej wystawa, która będzie prezentowała to, jak funkcjonowała kuchnia od XIV do początków XX wieku.

Poza tym w tym miejscu będą się odbywały konferencje, seminaria i spotkania. W kolejnym pomieszczeniu przyziemia powstanie sala edukacyjna, gdzie będą się odbywały warsztaty, lekcje muzealne, kameralne spotkania. Natomiast w piwnicach pojawią się nowe wystawowe ścieżki archeologiczne. Będziemy mogli poznać dzieje tego miejsca obejmujące kilkaset lat.

Ważnym punktem projektu będzie konserwacja polichromii w kredensie (fundacji bpa Krasickiego) oraz prospektu organowego i instrumentu w kaplicy zamkowej.
Projekt uwzględnia też wydatki na nowe oświetlenie w salach wystawowych i nowy monitoring, który sprawi, że bardziej bezpieczne będą eksponaty, ale również odwiedzający zamek turyści.

Pieniądze pochodzą z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Ewa Lubińska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5