Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy. Świętujecie?

2023-02-09 08:25:58(ost. akt: 2023-02-09 08:55:22)
Jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie. Zna ją każdy. Czy z pizzerii, czy domowa, jest lubiana przez niemal wszystkich, niezależnie od wieku. Pochodzi z Włoch, ale pierwsze jadano już w starożytnej Grecji.
Okrągłe wypiekane w piecu placki jadane były od tysiącleci na całym świecie, od starożytnego Egiptu, po słowiańską Europę. Samo słowo piza (pisownia właściwa) po raz pierwszy pojawiło się w 997 roku, jednak dopiero we Włoszech zaczęła ona przypominać dzisiejszą pizzę. W XVII wieku "pizza alla mastunicola" nazywano wypiek przyprawiony bazylią i serem, ale pizza jaką znamy dziś pojawiła się po przywiezieniu do Włoszech pomidorów. Od XVIII wieku otwierano lokale gastronomiczne zwane pizzeriami.

Dziś pizzerie znajdziemy na całym świecie, choć same pizze różnią się składem i wyglądem. Mogą być okrągłe, kwadratowe, oraz o innych kształtach. Najpopularniejsza jest Margherita, która powstała w roku 1898. Wtedy do Neapolu przyjechała królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka. Piekarz Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć pizzę, której składniki - pomidory, ser mozzarella i bazylia - reprezentowały narodowe barwy Włoch. Na cześć królowej pizzę nazwano margherita.

Dziś pizzę można zrobić praktycznie ze wszystkim, choć prawie zawsze są na niej pomidory. Wiele osób lubi dodawać do niej ananasa, choć niektórzy żartują, że wtedy jeden z włoskich piekarzy umiera na zawał serca.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
W pizzy najważniejsze jest ciasto. Poniżej sprawdzony przepis, który pochodzi ze strony www.kwestiasmaku.com

SKŁADNIKI 2 SZTUKI
- 25 g świeżych drożdży (lub 7 g instant)
- 150 ml ciepłej wody
- 1/2 łyżeczki cukru
- 250 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka oliwy

PRZYGOTOWANIE

Świeże drożdże ocieplić w temperaturze pokojowej. Przygotować rozczyn: drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać 2 łyżki mąki oraz cukier, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia (rozczyn ze świeżych drożdży zwiększa objętość o ok. 3 razy - jeśli tak się nie stanie proces przygotowania rozczynu trzeba powtórzyć od nowa, natomiast rozczyn z drożdży instant może się tylko trochę spienić).

Mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą, zrobić wgłębienie w środku i wlać w nie rozczyn. Sukcesywnie zagarniać łyżką mąkę do środka i przez 2 - 3 minuty mieszać składniki, pod koniec dodając jeszcze oliwę.

Połączone składniki wyłożyć na stolnicę oprószoną mąką. Wyrabiać przez ok. 15 minut aż ciasto będzie elastyczne i gładkie (ciasto można też zagnieść mikserem planetarnym).

Wyrobione ciasto włożyć do dużej miski, przykryć ściereczką i odstawić na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę i chwilę pozagniatać. Podzielić na 2 części, uformować z nich kulki i odłożyć na ok. 7 minut pod ściereczką.

Blaszki (tortownice) posmarować oliwą. Włożyć na środek kulkę ciasta, delikatnie spłaszczyć i rozciągać, rozprowadzając palcami po całej powierzchni dna, zaczynając od środka i zostawiając niewielki "wałeczek" na brzegu.

UWAGA: najlepiej robić to kilkoma etapami, ciasto na początku sprężynuje i "cofa się" ale jeśli odczekamy chwilę będziemy mogli je dalej rozciągać.

Wyłożyć cienką warstwę SOSU POMIDOROWEGO, ser oraz ulubione dodatki. Odczekać ok. 15 minut aż ciasto podrośnie, następnie piec w maksymalnie nagrzanym piekarniku (min. 250 st. C) przez ok. 10 minut.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Świętujecie? My na pewno!

tom

Czy będziecie świętować Międzynarodowy Dzień Pizzy?
Tak. Pizza to zaraz po schabowym moje ulubione danie
37.5%
Nie, wolę michę ziemniaków
12.5%
Nie wiem, ale chętnie skorzystam z zaproszenia na pizzę
50%

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5