Letnie wydarzenia z książką w roli głównej dobiegły końca

2022-08-31 13:14:05(ost. akt: 2022-08-31 13:19:58)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Zakończyła się 3. edycja Festiwalu Książek i Ilustracji dla Dużych i Małych "Między bajki włożyć". Pora więc na podsumowanie tego, co udało się nam zrealizować.
Jesteśmy dumni, że od trzech lat zgrany kolektyw Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”, Hotelu Krasicki i Oranżerii Kultury organizuje jedyny taki Festiwal w północno-wschodniej Polsce, który przecież odbywa się w niewielkim mieście.

Wszak Lidzbark Warmiński – historyczna stolica Warmii - to miejsce o ugruntowanych od wieków tradycjach literackich i artystycznych, a także dużym potencjale historycznym. To właśnie w naszym mieście Książę Poetów, Ignacy Krasicki, debiutował hymnem „Święta Miłości” i stworzył większość swoich dzieł.

To tutaj Mikołaj Kopernik położył podwaliny pod kształtującą się teorię heliocentryczną. I to właśnie Lidzbark Warmiński od dawien dawna zwany był „grodem mężów znakomitych”. Ta tradycja zobowiązuje.

Dlatego w wydarzeniach festiwalowych pielęgnujemy nasze dziedzictwo i tradycję wykorzystując historyczną zabudowę miasta – między innymi gotycki zamek, klasycystyczny pałacyk Ignacego Krasickiego i tereny zielone w miejscu dawnych ogrodów biskupich, ale także niematerialną spuściznę naszych Poprzedników – literaturę i inne sztuki piękne.

Przez dwa letnie miesiące bohaterką festiwalowych wydarzeń była KSIĄŻKA, a wraz z nią jej twórcy: pisarze, ilustratorzy, redaktorzy, a także odbiorcy – czytelnicy Duzi i Mali.

Podobnie jak w ubiegłych latach w czasie Festiwalu odbyło się wiele wydarzeń o randze ponadlokalnej, a nawet ogólnopolskiej. Było to możliwe dzięki zaproszeniu wybitnych Twórców, którzy bez wahania odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w organizowanych przedsięwzięciach.

A byli to Artyści „z najwyższej półki” - ilustratorki książek dla dzieci – Aleksandra Michalska – Szwagierczak, Jona Jung, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska i Agnieszka Żelewska, znany, lubiany i ceniony pisarz Wojciech Widłak – autor zabawnych i pouczających przygód Pana Kuleczki i jego Menażerii a także wybitny grafik i ilustrator Piotr Socha – autor bestsellerowych książek „Pszczoły”, „Drzewa” i „Brud”, którego dzieła czytają dzieci w 30 krajach świata.

Nasi goście nie tylko brali udział w cieszących się dużym zainteresowaniem spotkaniach autorskich, ale prowadzili również warsztaty plastyczne i kreatywne dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami. A były to: „Misiowe miasteczko”, „Na skrzydłach wyobraźni”, „Pszczoły” i „Drzewa”.

Nieodzownym punktem Festiwalu są wystawy ukazujące dorobek naszych Gości. We wszystkich salach Oranżerii można było oglądać wystawę „W ramki i na ścianę” autorstwa w/w ilustratorek oraz wystawę Józefa Wilkonia „O zwierzętach” będącą efektem wydanej w 2021 roku książki „Bajki o zwierzętach”.

Przez dwa festiwalowe miesiące wystawy obejrzało ponad 2500 osób co świadczy o zapotrzebowaniu na tego typu wydarzenia artystyczne w naszym mieście. Wystawia to także pochlebne świadectwo Festiwalowi jako wydarzeniu, które proponuje program atrakcyjny i przyciągający odbiorców z Warmii i całej Polski.

W ramach programu adresowanemu do najmłodszych odbiorców w czasie Festiwalu miało miejsce „Spotkanie z Urszulką” czyli cykl wydarzeń popularyzujących przewodnik „Lidzbark Warmiński oczami dzieci” autorstwa Dagmary Aleksandrowicz, Klaudii Majek, Zofii Puszcz i Gabrieli Walickiej.

Odbyły się wówczas warsztaty plastyczne „Budujemy zamki – malujemy ramki” i huczny „Bal u Urszulki” a także „Wycieczka z Urszulką” mająca na celu ukazanie dzieciom historycznych zabytków Lidzbarka Warmińskiego.

Grodowi nad Łyna i Symsarną poświęcona była też Literacka Gra Miejska „Z Krasickim uliczkami Lidzbarka – Gród, ród, książek w bród”, w czasie której do zwycięstwa potrzebna była nie tylko dobra orientacja w topografii miasta, ale i pogłębiona wiedza na tematy związane z hasłem przewodnim gry – historią Lidzbarka, literaturą i koligacjami rodzinnymi w literaturze.

O ile opisane powyżej wydarzenia skupiały się wokół plastyki i literatury, to inne tradycyjne już aktywności dotyczyły aktywności teatralnej. Taki bowiem charakter ma „Czytanie w Altanie”, w czasie którego Uczestnicy wcielają się w postaci z dzieł naszych Gości, ale także klasyków literatury, wśród których palmę pierwszeństwa dzierży oczywiście Książę Poetów Polskich - Ignacy Krasicki.

Przez cały czas trwania Festiwalu w Oranżerii Kultury można było nabyć książki dla dzieci i młodzieży – także pozycje najnowsze, ale przede wszystkim mądre i zabawne. Dużą popularnością cieszyły się oczywiście prace uczestniczących w Festiwalu Artystów, a możliwość zdobycia ich autografów była dodatkowym bodźcem dla kupujących.

Uroczystość zakończenia Festiwalu odbyła się 26 sierpnia z udziałem znakomitych Gości – uczestników, partnerów, wolontariuszy oraz Piotra Sochy. Był to czas podsumowań, podziękowań, radości i wzruszeń. Drodzy Partnerzy, Współpracownicy, Dobroczyńcy, Artyści, Goście, Uczestnicy Mali i Duzi – dziękujemy Wam za wspólne przeżycie dwóch, fantastycznych miesięcy pełnych literatury, sztuki, wzruszeń, ale też zabawy i śmiechu.

W przygotowanych wydarzeniach wzięło udział ponad 3100 osób. Liczymy, że spotkamy się w przyszłym roku i będzie równie bajkowo i fantastycznie.
Tak więc tegoroczna edycja Festiwalu przeszła do historii – możemy ją "Między bajki włożyć". Krasicki byłby z nas dumny.

Organizatorami Festiwalu były: Stowarzyszenie Kobiet "Miej Marzenia", Hotel Krasicki**** oraz Oranżeria Kultury.
Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych "Między bajki włożyć" jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i objęty patronatem Marszałka województwa Warmińsko–Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Burmistrza miasta Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, IBBY, Radia Olsztyn, Gazety Olsztyńskiej, Gazety Lidzbarskiej.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5