Budynek dworca oddany do użytku [zdjęcia]

2022-06-01 13:00:00(ost. akt: 2022-06-01 13:12:57)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Przez Lidzbark Warmiński pociągi już dawno nie kursują, ale mieszkańcy mają ogromny sentyment do swojego dworca PKP, więc to, że budynek miasto przejęło od kolei i wyremontowało jest dla nich sporym wydarzeniem. Obiekt właśnie oddano do użytku.
Budynek dworca PKP w Lidzbarku Warmińskim niszczał przez lata, bo ostatni pociąg już dawno odjechał, a tory usunięto. Przez jakiś czas czynna była tylko poczekalnia, z której czasami korzystali pasażerowie autobusów, bo na placu pod dworcem znajdują się stanowiska przewoźników i postój taksówek.

W 2016 roku gminie miejskiej udało się przejąć od kolei budynek, co pozwoliło miastu starać się o środki na rewitalizację tego obiektu z nadzieją, że przestanie straszyć wysiadających tutaj z autobusów podróżnych.

Po niezbędnym remoncie miasto otworzyło dla nich wspomnianą poczekalnię, ale większa część nieruchomości wciąż stała pusta.

13 października 2020 roku burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski podpisał umowę na rewitalizację dworca. Jej wykonawcą została firma "Domex".
W ramach projektu zaplanowano roboty rozbiórkowe, prace konserwatorskie, i gruntowny remont.

Wymieniono okna, wykonano konserwację drzwi, wymieniono posadzki w poczekalni, pojawił się nowy dach itp. Poza tym wybudowano nową szklaną konstrukcję, w której mieściła się teraz nowoczesna poczekalnia dla podróżnych z estetycznymi toaletami i miejscem, gdzie można wypić kawę, bo za chwilę będzie tam punkt gastronomiczny.

Jest to o tyle ciekawe wnętrze, że pojawiły się tu gabloty, a w nich eksponaty muzealne związane z historią miasta, należące do pasjonatów, którzy je udostępnili.

Lidzbarski dworzec stał się też miejscem aktywizacji mieszkańców. Docelowo będą się w nim odbywały między innymi wystawy, spotkania kulturalne, warsztaty i zajęcia edukacyjne.

W odnowionym budynku swoją salę do ćwiczeń ma już Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" i orkiestra, w której grają osoby niepełnosprawne o nazwie Vita Vena. Lokal ma tu też miejska rada seniorów. Jest także, co bardzo ważne, Punkt Informacji Turystycznej, który do tej pory zmieniał co jakiś czas siedzibę.

Podczas uroczystości oddania do użytku dawnego dworca PKP byli m.in.: poseł Jacek Protas, który w Lidzbarku Warmińskim mieszka, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezes Stowarzyszenia Polskiej Sieci Miast Cittaslow Jacek Kostka, wicestarosta powiatu lidzbarskiego Jarosław Kogut, przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Michalak, a także przedstawiciele PKP, wykonawcy, projektanci, konserwator zabytków i wszystkie osoby związane z realizacją projektu i mieszkańcy miasta. Obiektu poświęcił ks. Jerzy Rożentalski.

Nie zabrakło wspomnień związanych z lidzbarskim dworcem. Po symbolicznym przecięciu wstęgi goście obejrzeli występ "Perły Warmii" i orkiestry Vita Vena.

— Teraz to nie tylko dworzec ale i muzeum historii Lidzbarka Warmińskiego, będący wspaniałą wizytówką naszego miasta — powiedział Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego i podkreślił, że takie inwestycje są możliwe dzięki dobrej współpracy z radą miasta. — Ta współpraca i elastyczność radnych jest rzeczą kluczową. Wiem, że nie we wszystkich gminach przebiega tak dobrze, jak u nas i wielu samorządowców nam zazdrości.

Całkowita wartość inwestycji to 4.137.148 zł z czego 3. 200.000 zł to środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.



fot. Ewa Lubińska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5