Boże Narodzenie w Kościołach greckokatolickim i prawosławnym

2022-01-06 12:20:49(ost. akt: 2022-01-06 13:43:54)
Grekokatolicy w Boże Narodzenie dzielą się prosforą

Grekokatolicy w Boże Narodzenie dzielą się prosforą

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Boże Narodzenie w Kościołach greckokatolickim i prawosławnym dopiero się zaczyna. Według kalendarza juliańskiego Wigilia przypada dzisiaj - 6 stycznia, a co za tym idzie, pierwszy dzień świąt będzie 7 stycznia.
Od 6 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich rozpoczynają świętowanie Bożego narodzenia.

Naszym Czytelniczkom i Czytelnikom obchodzącym święta w te dni życzymy zdrowia, rodzinnej bliskości i szczęścia także na nowy Rok!

Warto wiedzieć, że Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele greckokatolickim nie różni się specjalnie od tego święta w Kościele rzymskokatolickim. Także na stołach pojawią się postne typowe potrawy wigilijne. Z tym, że zawsze też jest tradycyjna kutia.

Podobne są również pozostałe tradycje. Tyle, że podczas Wigilii grekokatolicy nie dzielą się opłatkiem, ale prosforą. Specjalnie pieczoną w tym celu bułką pszenną, która jest symbolem Jezusa Chrystusa.

Po kolacji wigilijnej wierni biorą udział w nabożeństwie zwanym Wielką Poweczerią (tak jak wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego w Pasterce), które rozpoczyna się o godz. 22:00.

Greckokatolickie święto trwa trzy dni. Pierwszy dzień to Boże Narodzenie, drugi Wspomnienie Bogurodzicy i świętego Józefa, a w trzecim wierni wspominają św. Męczennika Stefana.

Przed wyznawcami kościołów greckokatolickiego i prawosławnego jeszcze także powitanie nowego roku, które przypadnie w nocy z 13 na 14 stycznia.

Ważnym dla nich wydarzeniem jest również poświęcenie wody podczas święta Jordan, związanego z chrztem Jezusa w rzece Jordan i Objawienia Pańskiego, które odbędzie się 19 stycznia.

Tradycyjnie poświęcenie wody odbywa się w warunkach naturalnych, czyli np. nad rzeką. Jednak w wielu kościołach tej ceremonii dokonuje się w świątyniach.

Poświęcona przez kapłana woda jest zabierana przez wiernych do domów. Służy później podczas wizyt duszpasterskich.

Warto przy okazji przypomnieć, że Kościół greckokatolicki, w przeciwieństwie do prawosławnego, który także posługuje się kalendarzem juliańskim, przyjął zwierzchnictwo Papieża. Oba te Kościoły mają podobną duchowość i teologię.
lub

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5