Muzyka łączy ludzi - projekt opowiadający o Orkiestrze Vita Vena z Lidzbarka Warmińskiego

2021-12-03 10:58:31(ost. akt: 2021-12-03 11:11:41)
Orkiestra Vita Vena z Lidzbarka Warmińskiego

Orkiestra Vita Vena z Lidzbarka Warmińskiego

Autor zdjęcia: Moja Bajka - Fotografia Paulina Zdanowicz

Muzyka łączy ludzi to projekt opowiadający o Orkiestrze Vita Vena z Lidzbarka Warmińskiego. Przedsięwzięcie w efekcie finalnym polegało na stworzeniu klipu, opowiadającego krótką historię muzyczną Orkiestry, którego premierę w mediach społecznościowych zaplanowano na 6 grudnia 2021 roku.
Przedsięwzięcie w efekcie finalnym polegało na stworzeniu klipu, opowiadającego krótką historię muzyczną Orkiestry, którego premierę w mediach społecznościowych Orkiestry Vita Vena oraz Fundacji Zdanowicz Be Creative – Kreatywna Moc Pomagania zaplanowano na 6 grudnia 2021 roku.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek”.

Realizatorem zadania jest grupa nieformalna „Terapeuci”, zaś dotowanym Fundacja Zdanowicz Be Creative – Kreatywna Moc Pomagania.

Nie można zapomnieć również o Partnerach: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim. Lokalnie przedsięwzięcie wspiera Andrzej Kamiński - Radny Powiatu Lidzbarskiego, a sesje członków Orkiestry wykonała Moja Bajka - Fotografia Paulina Zdanowicz.

Bo czy może być piękniejszy sposób na łączenie ludzi niż zarażanie ich miłością do muzyki?

W 2017 roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy i Powiatowego Domu Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim, a także rodzice i wolontariusze stworzyli amatorską Orkiestrę perkusyjną, na której czele stanął Paweł Rolikowski.

Jednym z celów działalności Orkiestry jest popularyzacja postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością, a szczególnie artykułu 30. tej konwencji, stanowiącego o dostępie do kultury i prawie do współtworzenia kultury przez osoby z tego środowiska.

Entuzjazm i zapał wszystkich sprawił, że mimo trudnych początków, Orkiestra zaczęła się rozwijać i zdobywać coraz to nowe instrumenty.

Dziś główne instrumentarium zespołu tworzą instrumenty perkusyjne melodyczne, ale orkiestra wykorzystuje też wiele różnych instrumentów perkusyjnych niemelodycznych. 

— Zaczynaliśmy od 20 dźwięków, ale dziś rozmaitymi sposobami uzbieraliśmy ich nieco więcej — mówi kierownik Vita Vena. — Od Fundacji Lions Club otrzymaliśmy kontrabas, za fundusze z projektów kupiliśmy perkusję, posiadamy sztaby kontrabasowe, metalofony, ksylofony, dzięki czemu starcza już instrumentów dla każdego członka orkiestry.

Od 2017 roku Paweł Rolikowski nie ustaje w poszukiwaniach sali.
– Obecnie Vita Vena spotyka się i ćwiczy w sali, w której mieści się pracownia muzyczna i rehabilitacyjna. Próba więc nie rzadko odbywa się między sprzętami do ćwiczeń fizycznych - opowiada.

Wzorem i inspiracją dla Vita Vena jest gdańska orkiestra Vita Activa działająca już od 1995 roku.

Obecny skład orkiestry to 18 osób, dla których nauka gry na instrumencie jest powodem do dumy i sposobem na osobiste spełnienie. Zespół wykonuje muzykę filmową, sakralną, klasyczną.

O zaangażowaniu uczestników świadczy nie tylko wysoka frekwencja na próbach, ale i pełna koncentracja podczas grania.

Vita Vena mierzy wysoko, a w swoim portfolio ma już sporo sukcesów - koncert wraz chórem, który odbył się w Wielkim Refektarzu lidzbarskiego zamku, koncerty w Ornecie, Olsztynie i Gdańsku, a także charytatywne granie „Przyjaciele dla Gabrysi” w Termach Warmińskich.

Łącznie orkiestra grywa około 10 koncertów rocznie.

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Działalność Vita Vena to dowód na to, że muzyka dodaje ludziom otuchy, łączy pokolenia i po prostu czyni nas szczęśliwszymi.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5