środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Standardy zimowego utrzymania dróg w powiecie lidzbarskim

2021-01-14 12:23:36 (ost. akt: 2021-01-14 12:28:11) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: powiat lidzbarski

Szanowni mieszkańcy, drodzy kierowcy. W związku z typową zimową aurą pogodową Starosta Lidzbarski Jan Harhaj zachęca do zapoznania się ze standardami zimowego utrzymania dróg w powiecie lidzbarskim.

Opady śniegu oraz gołoledź pojawiające się na drogach stwarzają niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niedostosowanie prędkości, nieodpowiednie przygotowanie techniczne pojazdu do poruszania się w trudnych warunkach mogą być następstwem wypadków i kolizji. Dlatego w pierwszej kolejności zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i nie zwlekajmy z wymianą opon na zimowe, zwracając przy tym uwagę na ich stan zużycia. Przy planowaniu podróży
w pierwszej kolejności wybieraj drogi wyższej kategorii – krajowe, wojewódzkie – zazwyczaj są utrzymywane w wyższych standardach.

Na drogach powiatowych Powiatu Lidzbarskiego wyodrębnione są 4 standardy zimowego utrzymania dróg od III do VI:

•III standard – 11,614 km - Jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości. Zwalczanie śliskości prowadzone jest przez posypanie jezdni na: skrzyżowaniach z innymi drogami i liniami kolejowymi, odcinkach dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4%, przystankach autobusowych. Zakładany czas odśnieżania drogi nie może przekraczać 6 godzin po ustaniu opadów, z tym, że dopuszcza się po intensywnych opadach pozostawienie na jezdni lokalnych zasp i "języków" śniegu utrudniających ruch samochodów osobowych do 6 godzin. Zwalczanie śliskości prowadzone jest przez posypanie wyznaczonych miejsc – w czasie nieprzekraczającym 5 godzin od wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.

•IV standard – 44,063 km - Jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości. Zwalczanie śliskości prowadzone jest przez posypanie tylko wyznaczonych miejsc, takich jak np. skrzyżowania z innymi drogami i liniami kolejowymi, odcinki dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4%, przystanki autobusowe. Zakładany czas odśnieżania drogi nie może przekraczać 8 godzin po ustaniu opadów, z tym, że dopuszcza się po intensywnych opadach pozostawienie na jezdni lokalnych zasp i "języków" śniegu utrudniających ruch samochodów osobowych. Zwalczanie śliskości prowadzone jest przez posypanie wyznaczonych miejsc – w czasie nieprzekraczającym 8 godzin od wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.

•V standard – 64,092 km - Zakłada się, po intensywnych opadach śniegu, znacznie większe utrudnienia dla ruchu pojazdów, między innymi występowanie na jezdni po zakończeniu pracy sprzętu zajeżdżonej warstwy śniegu, odśnieżenie drogi po intensywnych opadach tylko na szerokości jednego pasa ruchu, z wykonaniem mijanek oraz możliwość przerw w ruchu trwających do 24 godzin. Na drogach tych zwalczanie śliskości prowadzone jest wyłącznie
w miejscach decydujących o możliwości ruchu pojazdów.

•VI standard – 101,304 km - Na drogach o tym standardzie odśnieżanie będzie prowadzone w sposób interwencyjny, zwalczanie śliskości zimowej prowadzone będzie w miejscach wyznaczonych przez ZDP. Dopuszcza się przerwy w komunikacji do 48 godzin.

•utrzymanie interwencyjne – 122,448 km - Nie objęto regularnym zimowym utrzymaniem 122,448km dróg, co nie oznacza braku działań interwencyjnych na tych drogach. Realizacja działań zimowego utrzymania na tych drogach będzie prowadzona po zakończeniu działań na drogach zakwalifikowanych do któregoś z w/w standardu i w miarę posiadanych środków finansowych.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy na stronę internetową www.zdplw.pl zakładka: „zimowe utrzymanie dróg”.

Powiat Lidzbarski

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kiwity #3041726 | 31.60.*.* 15 sty 2021 08:54

  Zapraszamy do gminy Kiwity - tutaj już nie jest tak kolorowo. Ludzie nie mogą dojechać do pracy z okolicznych miejscowości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mają rozmach #3041102 | 195.136.*.* 14 sty 2021 15:50

  Taka piekna baza Powiatowego Zarzadu Dróg Powiatowych za kilka ładnych milionów pod parkiem krajobrazowym i bez oficjalnego otwarcia ? Zerknijcie na ten okazały budynek zaś pracowników biurowych w może ze 4-5 osób ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Uzdrowisko pośmiewisko #3041043 | 193.243.*.* 14 sty 2021 14:55

  Ta baza PSD powinna być dawno przeniesiona w przemysłowe rejony miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kłębowianka #3040922 | 95.49.*.* 14 sty 2021 12:48

  Standard taki czy owaki. Ja chcę po prostu bezpiecznie codziennie dotrzeć do pracy. Zima jest dosłownie kilka dni i niestety drogi baaaaardzo śliskie. Jadąc 30 na godzinę i tak samochód śliska się po lodzie. Czy my mieszkający na wsi jesteśmy naprawdę gorszym sortem i nikt o nas nie dba, nie pamięta. Na wsiach jest teraz większość ludzi pracujących, dojeżdżających i też płacimy podatki i chcemy godnie żyć i bezpiecznie jeździć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages