Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Nie pal byle czym, bo trujesz!

2021-01-08 11:38:37 (ost. akt: 2021-01-08 12:06:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rozpoczął się sezon grzewczy. W powiecie lidzbarskim wciąż dużym problemem jest palenie śmieci z których dym ma silne działanie rakotwórcze i powoduje choroby płuc. Worki foliowe, butelki, lakierowane deski... to najczęściej trafia do naszych pieców.

Choć palenie śmieciami jest dziś zjawiskiem rzadszym, wciąż wiele osób je praktykuje, nie zdając sobie sprawy, jaki ma to wpływ na zdrowie. Podczas spalania tworzyw sztucznych do atmosfery uwalniane są szkodliwe i trujące substancje, które wcześniej wykorzystano w procesie produkcji – są to barwniki, stabilizatory, utwardzacze oraz pyły. Badania potwierdzają, że mają one silne działanie rakotwórcze. Do tego dochodzi emisja pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10.

Czym one są?

PM2.5 to aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2.5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2.5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi (wikipedia).

PM10 natomiast to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Osiadają one na płucach i powodują ich choroby, które zwłaszcza w dobie pandemii, mogą przyczynić się nawet do śmierci.

Czym zatem palić? Jednym z najmniej szkodliwych dla środowiska paliw jest gaz. Ogrzewanie gazowe jest ekologiczne, bo gaz jest niemal całkowicie pozbawiony siarki, zatem jedynymi produktami spalania są dwutlenek węgla, para wodna oraz niewielkie ilości tlenków azotu.

Wiele osób pali węglem i drewnem, które również powodują emisję pyłów i szkodliwych substancji, ale nieporównywalnie mniej niż choćby zwykła plastikowa butelka, nie wspominając już o lakierowanym drewnie.

Zdarza się, że w okresie zimowym występuje mgła spowodowana m.in. niżem atmosferycznym. Warto sprawdzić wtedy jakie parametry jakości powietrza pokazują czujki zainstalowane na terenie Lidzbarka Warmińskiego i Ornety. Bywa, że są one wprost fatalne! Mgła to często nic innego, jak opadająca nisko chmura dymu z naszych kominów. Przebywanie na zewnątrz jest wtedy niezalecane, także dla młodych zdrowych osób.

Lidzbarska straż miejska prowadzi działania mające na celu poprawę świadomości mieszkańców i zmianę złych nawyków opałowych.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach zabrania termicznego przekształcania odpadów w domowych instalacjach grzewczych. Osobie spalającej zabronione odpady grozi grzywna w wysokości 5000 zł. Czy zatem warto? Odpowiedzcie sobie sami.

oko

Tych rzeczy NIE WOLNO spalać:
- plastikowe butelki, opakowania i przedmioty z tworzyw sztucznych
- opony i przedmioty z gumy
- elementy drewniane pokryte lakierem
- sztuczna skóra
- opakowania po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin
- opakowania po farbach i lakierach
- pozostałości farb, lakierów, toreb z polietylenu
- papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych

Tym (poza opałem) MOŻNA palić:
- papier, tektura, drewno
- odpady z gospodarki leśnej
- odpady z korka i kory
- trociny, wiórki i ścinki drzewne
- odpady z przeróbki makulaturyPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bledne kolo #3037590 | 195.136.*.* 10 sty 2021 20:01

  Miasto daje 3 tys kpina ...., jak tu potrzeba ok 10-15 tys na wymianę. Ale na uzdrowisko daje! Co z tego jak bedziemy inhalować się dymem z wegla i drewna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. odrealnienie i bieda #3037312 | 5.184.*.* 10 sty 2021 12:37

  W mieście skrajna bieda, głodowe pensje w budżetówce i u prywaciarzy a wy mówicie o wymianie pieców na ekologiczne? Ludzi ledwo jest stać kupić opał na zimę aby nie marznąć i nie głodować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Za co? #3037244 | 94.254.*.* 10 sty 2021 11:04

   A za co ma ją ludzie wymieniać te piece ?Wielu ledwo wiąże koniec z końcem.Ledwo starcza im na kupno opału na zimę!Co mają zrobić emeryci lub renciści którzy mają groszowe świadczenia,a ekolodzy wymagają od nich inwestycji po kilkanaście tysięcy,a często nawet więcej.Mają zapożyczyć się i do końca życia spłacać piec.Bo wymiana pieca to dopiero początek wydatków.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. yyyyo #3036624 | 5.173.*.* 9 sty 2021 10:05

   Zgadzam się w 100%.A na osiedlu Zydląg to udusić się można w okresie zimowym.Parkowanie aut na pasach i na zakręcie tuż przy dworcu i urzędzie.Jest tam kamera.To nie widzą że godzinami auta stoją na pasach,lub przed nimi. Jak dojdzie do wypadku to dopiero się obudzą

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Xxx #3036091 | 213.5.*.* 8 sty 2021 13:25

   Co, lidzbarska straż miejska prowadzi działania, jakie? Pod nosem obecnego urzędu miasta na placu mlynskim wystarczy spojrzeć na kominy i juz wiadomo czym się pali. A po zmroku to dopiero armagedon.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages