Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

To pewne! Elektryczne autobusy już w przyszłym roku

2020-12-19 09:00:00 (ost. akt: 2020-12-19 10:24:57)

Autor zdjęcia: UM

Burmistrz Jacek Wiśniowski podpisał wczoraj umowę na dostarczenie elektrycznych autobusów wraz z budową infrastruktury do obsługi linii. Prace mają rozpocząć się na początku przyszłego roku i planowo zakończyć się w październiku.

Niektórzy mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego martwili się, że realizacja inwestycji się przedłuża. Wynikało to z tego, że żadna firma nie zgłosiła się do pierwszego przetargu. Problem stanowił zakup taboru. Rosnąca popularność elektrycznych autobusów sprawia, że trzeba długo czekać na ich wyprodukowanie, więc kontrahenci bali się podjąć ryzyko niewywiązania się z terminów określonych umową. Na szczęście pojawiła się firma, która wygrała przetarg i jak zapewnia, nie przewiduje opóźnień w dostawie taboru.

Wykonawcą będzie warszawska firma Busnex Poland. Umowę w imieniu firmy podpisał Marcin Tadeusz Kucharski, prezes zarządu. Burmistrz Jacek Wiśniowski nie kryje radości z wyłonienia wykonawcy.

- To historyczna chwila, bo to pierwsza w historii miasta komunikacja miejska (…). Stawiamy na zrównoważony rozwój w oparciu o ochronę środowiska, dlatego wybraliśmy autobusy, które są neutralne dla środowiska. Mam nadzieję, że wielu lidzbarczan przesiądzie się z samochodów do darmowych auobusów, co nie tylko zmniejszy emisję spalin, ale odciąży centrum miasta. Cieszę się, że autobusy będą przystosowane dla przewozu osób niepełnosprawnych i mających problem z poruszaniem.

Autobusy firmy Yutong produkowane są w Chinach zgodnie ze szczegółową specyfikacją. Ich budowa zacznie się już w styczniu. Będą to dwa elektryczne autobusy o długości 9 metrów, szerokości blisko 2,5 metra i wysokości ponad 3 metrów. Każdy zmieści na swoim pokładzie 60 osób, w tym 23 miejsca siedzące i 6 miejsc dla osób z ograniczeniem ruchowym dostępne z poziomu niskiej podłogi. Przy drugim wejściu będzie opuszczana specjalna rampa ułatwiająca wsiadanie osobom na wózkach. Autobusy zasilane będą silnikami elektrycznymi o mocy szczytowej wynoszącej 240 KW, które pozwolą na pokonanie co najmniej 100 km na jednym ładowaniu. Pojazdy wyposażone będą w system klimatyzacji, a także dwa ogólnodostępne gniazdka typu USB do ładowania urządzeń mobilnych. Warto wspomnieć także o dedykowanej aplikacji mobilnej dla pasażerów, która nie tylko pozwoli sprawdzić rozkład jazdy, ale zobaczyć w czasie rzeczywistym gdzie autobus się znajduje.

Umowa zakłada także dostawę i montaż dwóch stacji ładowania typu półszybkiego i dwie stacje ładowania pojazdów elektrycznych typu wolnego.

Autobusy obsługiwać będą trzy linie: północną, południową i tzw. dużą pętlę. Częstotliwość kursowania uzależniona będzie od pory dnia, tak np. w godzinach szczytu kursy będą częstsze, w święta i weekendy rzadsze, itp. Konkretne godziny odjazdów poznamy dopiero po testach drogowych. Korzystanie z autobusów przez pierwsze 5 lat będzie całkowicie darmowe, ale niewykluczone, że pozostanie takie na dłużej. Całkowity koszt zakupu autobusów i budowy infrastruktury stacji ładowania wynosi 4 031 940,00 zł. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn.: „Rozwój mobilności i transportu publicznego Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

oko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mistrz #3031793 | 95.49.*.* 31 gru 2020 18:21

  Czyli zgodnie z polską naturą: " I znowu wszystko źle!" A tak poważnie, to się cieszę, bo będę mógł odstawiać swój samochód

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. KS #3030370 | 176.221.*.* 29 gru 2020 23:00

  Mieszkałem w mieście w latach 80-tych, chciałbym aby miasto wyglądało jak wtenczas. Taki stan zapewne odpowiadałby tym malkontentom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. trol warmiński #3025319 | 83.23.*.* 21 gru 2020 23:05

  Ciekawe , kto to bedzie się rozjezdżać...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Czytam #3025054 | 83.23.*.* 21 gru 2020 19:17

   I o dziwo prawie wszystkie wpisy są niezadowolonych. Dlaczego? Bo mają auta i chrzanią tych co muszą z ich aut wdychać spaliny. JA SIĘ CIESZĘ Z TYCH AUT NAWET GDY POJEŻDŻĄ 5 LAT!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Piotr #3024179 | 81.163.*.* 20 gru 2020 21:48

   Za darmo nic nie ma

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages