Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

FINAŁ KONKURSU "SŁOWEM MALOWANE 2020"

2020-12-05 13:53:58 (ost. akt: 2020-12-05 13:57:03)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Słowem malowane" zakończyła się sukcesem! Tegoroczny został zainspirowany twórczością Jana Brzechwy, którego utwory cieszą się nieprzemijającą poczytnością.

Autor w swoim dorobku literackim szczególnie wyróżnił dzieci tworząc m. in.: Opowiedział dzięcioł sowie, Przygody rycerza Szaławiły, Szelmostwa lisa Witalisa, Akademia Pana Kleksa, czy 100 bajek – zbiór wierszy znanych i uwielbianych przez pokolenia.

Dorosłym Brzechwa napisał liczne teksty satyryczne współpracując z takimi kabaretami, jak: Qui Pro Quo, Morskie Oko, Czarny Kot.

Nadesłano 868 prac z 70 placówek z całej Polski, m. in. Serocka, Sopotu, Szczytna, Tomaszowa Lubelskiego, Jackowa, Pieszkowa, Zamościa, Mazańcowic, Będzin, Pułtuska, Reszla, Bartoszyc, Nowego Wiśnicza, Żyrardowa, Niemodlina, Łomży, Ostrówka, Baranowa, Różewa, Katowic, Szczodrkowic, Mingajn, Sępopola, Częstochowy, Legnicy, Osolina, Wydrzna i naszego miasta.

Rozpiętość wiekowa Twórców ogromna – od 4 do 62 lat!

Zilustrowano ponad 100 utworów Jana Brzechwy wykazując się pomysłową interpretacją tekstu i kreatywnym warsztatem pracy.

Najchętniej sięgano po wiersze: „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, Entliczek-Pentliczek”, „Leń”, „Psie smutki”, Ptasie plotki”, „Tańcowała igła z nitką”, „Żuk” - pojawiła się też liryka refleksyjna: „Agonia”, „Ludzie leśni”.

Jury w składzie: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Vera Kobylińska, Anna Puszcz i Adam Brodowski miało ogromny dylemat, które prace zakwalifikować na listę Laureatów.

Zgodnie z regulaminem rozpatrywano prace w 6 kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe, licea plastyczne oraz podopieczni szkół i placówek specjalnych.

Komisja doceniła warsztat pracy i kreatywność wszystkich Uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Niemniej wyłoniła 73 Laureatów – przyznała 34 nagrody i 39 wyróżnień w poszczególnych kategoriach.

Tegoroczny Finał różni się od dawnych edycji. Tradycyjnie wystawa jest eksponowana w Galerii Oranżerii Kultury przez grudzień i styczeń.

Natomiast nie możemy zaprosić Laureatów na wspólne świętowanie. Dlatego część nagród i dyplomów zostanie odebrana indywidualnie, a część wysłana pocztą.

Jury ogłosi wnioski pokonkursowe online. Novum tego roku będą artystyczne prezentacje utworów Jana Brzechwy przygotowane przez utalentowanych lidzbarczan – młodzież i dorosłych, którzy współpracują w ramach projektu „Debatować nie jest źle”.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Słowem malowane" istnieje od 2015 i odbywa się raz w roku jesienną porą.

Oczekiwanie na prace jest zawsze pełne emocji, a kiedy już one pojawiają się w lidzbarskiej Oranżerii Kultury jest dużo barw, dyskusji i uśmiechu. Zapraszamy do udziału w roku następnym!
OrganizatorzyPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages