Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Stara lidzbarska ulica odzyskała dawny blask

2020-11-17 13:19:24 (ost. akt: 2020-11-17 13:46:06)

Autor zdjęcia: oko

Pomimo trwającej pandemii nie zatrzymały się inwestycje realizowane w Lidzbarku Warmińskim. Niedawno zakończone zostały prace przy remoncie chodników na ulicy Polnej, a przed kilkoma dniami oddano ulicę Dębową, która przeszła prawdziwą metamorfozę.

Ulica Dębowa biegnie tuż przy Wysokiej Bramie i jest jedną z najstarszych ulic Lidzbarka Warmińskiego. Świadczą o tym choćby rosnące wzdłuż niej wiekowe dęby, którym zawdzięcza swoją nazwę. Do niedawna nawierzchnia asfaltowa była w bardzo złym stanie, podobnie jak chodniki, które się zapadały i wybrzuszały z powodu rosnących tam drzew. Remontu wymagał również znajdujący się tam mur oporowy wzmacniający skarpę. Przed rokiem Gmina Miejska pozyskała dofinansowanie wynoszące blisko 0,5 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a 18 grudnia podpisano umowę z wykonawcą, Przedsiębiorstwem Transportowo - Sprzętowym Budownictwa "Pyzak".

Władzom miasta zależało, aby zachować unikalny charakter ulicy, dlatego duży nacisk kładziony był na zachowanie w stanie nienaruszonym rosnących tam dębów. Trzeba było zlikwidować istniejący chodnik, bo zważywszy na rosnące tam drzewa, nie dało się wykonać go w taki sposób, aby bez problemów mogły poruszać się nim osoby niepełnosprawne lub z wózkami. Teraz jest to możliwe dzięki pasowi jezdni z gładkiej płyty.

W ramach inwestycji przebudowano jezdnię na ciąg pieszo – jezdny brukowany i ścieżkę rowerową, przebudowano chodnik i mur oporowy, wjazdy na posesje, sieć wodociągową i utworzono system kanalizacji deszczowej. Istotną zmianą jest również nowe energooszczędne oświetlenie uliczne LED, które emituje białe, naturalne światło.

– Cieszę się, że mieszkańcy mogą już bez przeszkód korzystać z ulicy Dębowej. Położona w centrum jest teraz piękną wizytówką naszego miasta. Nie bez znaczenia jest fakt, że wykonawcą inwestycji była lokalna firma i lokalni pracownicy, to ważne zwłaszcza w tych trudnych czasach – powiedział Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 1124992,75 zł.

oko


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. eko #3007903 | 10.10.*.* 17 lis 2020 19:55

    Nie bez znaczenia jest, że budowy ruszają z kopyta dzieki Rządowemu (PiS) programowi rozwoju dróg samorzadowych . Brukowania ciąg dalszy .

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages