Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Czy wojna jest dla dzieci? Konferencja i spotkanie z literaturą wojenną dla dzieci i młodzieży

2020-10-26 09:44:40 (ost. akt: 2020-10-26 09:47:08)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

17 września w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury, gościliśmy Redaktor Naczelną łódzkiego Wydawnictwa LITERATURA - Wiesławę Jędrzejczykową na konferencji i wieczornym Spotkaniu z Literaturą Wojenną. Wspólnie podjęliśmy trudny temat losów dzieci podczas wojny.

Wybór prelegentki nie był przypadkowy. Jako Biblioteka Pedagogiczna, od 3 lat prowadzimy zajęcia edukacyjne na ważny, choć trudny temat wojen, przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Ogromną pomocą służą nam książki z Wydawnictwa LITERATURA z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”.
Anna Puszcz - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej - Oranżerii Kultury wraz z Elżbietą Sidor - nauczycielem bibliotekarzem, prowadzącym na stałe zajęcia z książką – zaprezentowały ideę cyklicznych spotkań edukacyjnych pod nazwą „Helcia, Lutek, Esterka i Antoś – Poznajmy się” oraz „Kazia, Blumka i inni”.

Podczas konferencji „Czy wojna jest dla dzieci? Literatura wojenna dla dzieci i młodzieży” wysłuchaliśmy prelekcji Wiesławy Jędrzejczykowej „Wychowanie ku patriotyzmowi”.

Przedstawiła nam książki z różnych serii wydawniczych, w szczególności „Wojny dorosłych – historie dzieci”, której ideą jest takie przybliżenie wojennych wydarzeń małym odbiorcom, aby spojrzeli na nie oczami swoich rówieśników i bardziej się z nimi utożsamili.

W tych książkach nie ma drastycznych opisów walk, nie epatują grozą. W przystępny sposób opowiadają o życiu codziennym podczas okupacji, o relacjach dzieci, które niespodziewanie znalazły się w trudnych warunkach, ich sposoby na przetrwanie. Dziecięcym bohaterem każdej z książek, poza jednym wyjątkiem, są prawdziwe osoby, niektóre żyjące do dzisiaj.

Serię „Wojny dorosłych – historie dzieci” rozpoczyna „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, dla której obok rozdzielenia z rodzicami i konieczności odnalezienia się wśród obcych opiekunów, wielką stratą jest brak jej ulubionego kubka. Tytułowa Asiunia to współcześnie żyjąca autorka bajek i wierszy dla dzieci, profesor nauk humanistycznych – Joanna Papuzińska.

Inny bohater - Włodek – Włodzimierz Dusiewicz, nieświadomy powagi swojej roli, myśląc, że dostarcza zaproszenia na ślub, przekazywał tajne rozkazy. (Zaklęcie na „w”). Problematyka holocaustu jest przedstawiona poprzez opis sytuacji, w których znaleźli się bohaterowie – ukrywanie się Jutki w getcie łódzkim na Bałutach („Bezsenność Jutki” ostatnią drogę podopiecznych Janusza Korczaka do obozu w Treblince („Jest taka historia”).

W prelekcji nie zabrakło też prezentacji książek z czasów powstań śląskich, współczesnej historii Polski, opowieści o uchodźcach.

Wieczorem odbyło się Spotkanie z Literaturą Wojenną „Dzieci których nie ma”,
skierowane do dorosłych.

Tytuł spotkania jest jednocześnie tytułem nowości na polskim rynku wydawniczym, przeznaczonej dla przedziału wiekowego 16+. Jest opowieść o małych więźniach łódzkiego karnego obozu pracy, która w sposobie zaprezentowania tematyki przypomina narrację „Medalionów” Zofii Nałkowskiej.

W trakcie wieczornego spotkania pani Wiesława podkreśliła znaczenie ilustratora, dodając, iż „dobry ilustrator daje książce drugie dno, głębię”. Przedstawione książki, poprzez wyrazisty styl i przejrzyste ilustracje, bardzo zainteresowały uczestników spotkania. Po prezentacji wywiązała się dyskusja z odbiorcami, których krewni zostali deportowani na Syberię, bądź do Kazachstanu. Ożyły w pamięci opowieści zesłańców – o warunkach, w których przyszło im żyć.
Konferencji i Spotkaniu z Literaturą towarzyszyła wystawa wybranych ilustracji do książek z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, którą można oglądać w Oranżerii Kultury.

Konferencja „Czy wojna jest dla dzieci. Literatura wojenna dla dzieci i młodzieży” i Spotkanie z Literaturą „Wojny dorosłych – historie dzieci” zostały zorganizowane w ramach zadania "Biały Krzyż" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Oranżeria Kultury


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages