O tym co Mikołaj Kopernik robił na lidzbarskim zamku

2020-10-23 14:11:24(ost. akt: 2020-10-23 14:50:13)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Wczoraj w Lidzbarku Warmińskim można było dowiedzieć się co robił Mikołaj Kopernik w lidzbarskim zamku i jak w jego czasach wyglądała siedziba biskupów warmińskich. To i wiele innych cennych informacji usłyszeli uczestnicy konferencji "Astronomiczne dokonania Mikołaja Kopernika podczas pobytu w zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim".
Program konferencji obejmował wystąpienia: prof. dra hab. Krzysztofa Mikulskiego (Lidzbark Warmiński w życiu Mikołaja Kopernika), dra Jacka Szubiakowskiego (Model układu świata w Małym Komentarzyku (1509-1512) Mikołaja Kopernika), dra hab., prof. UMK Adama Szwedy (Graffita na ścianach krużganków zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim), mgr Małgorzaty Jackiewicz-Garniec (Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim w czasach bytności Mikołaja Kopernika) oraz dra Jerzego Sikorskiego (Mikołaj Kopernik – lekarz biskupów warmińskich).

Zanim jednak prelegenci stanęli przy mównicy, Prezes Stowarzyszenia "Dom Warmiński" wręczył statuetki "Przyjaciel Warmii" przedstawicielkom Stowarzyszenia "Babki Zielarki" z Blanek oraz Janowi Harhajowi, Staroście Powiatu Lidzbarskiego i Zbigniewowi Kędziorze z Towarzystwa Miłośników Braniewa.

Przypomnijmy. Mikołaj Kopernik, jak piszą organizatorzy konferencji, był związany z Warmią przez całe swoje zawodowe i naukowe życie. Mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku i w każdym z tych miejsc można odkrywać ślady jego działalności.

Do warmińskiego zamku po raz pierwszy przybył do swojego wuja biskupa Łukasza Watzenrode w 1495 roku i wrócił tu także w 1503 r. po studiach w Italii.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5