Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Klimat na czytanie i nie tylko w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku Warmińskim

2020-10-22 11:17:05 (ost. akt: 2020-10-22 11:23:00)

Autor zdjęcia: materiały MBP

Czy to dobry czas na czytanie? Bez wahania stwierdzimy, że tak. Czytanie jest najbardziej dostępną, przyjazną formą udziału w kulturze, a zarazem szansą na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji i rozrywki.

VI ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie” odbyła się w czasie ograniczonych możliwości życia społecznego.

Inaczej niż dotychczas, ze środkami ostrożności w postaci maseczek, rękawiczek, płynów dezynfekujących oraz oświadczeń zdrowotnych.

Czy to dobry czas na czytanie? Bez wahania stwierdzimy, że tak.

Czytanie jest najbardziej dostępną, przyjazną formą udziału w kulturze, a zarazem szansą na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji i rozrywki. Klimat na czytanie powinien być zawsze.

Tegoroczne hasło Nocy Bibliotek odnosi się do wypożyczania i dzielenia się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej wspólnej przestrzeni, jaką jest biblioteka, a także sposobu na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

10 października podczas Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece stworzyliśmy klimat na czytanie.

Misternie przygotowane dekoracje przedstawiające stosy książek, wygodna kanapa symbolizująca kącik do czytania oraz nastrojowe zaciemnienie okien pozwoliły wczuć się w klimat spotkania, w który wprowadziła swoich słuchaczy Magda Omilianowicz - znakomita reporterka, autorka książek oraz kobieta wulkan.

Pani Magda podzieliła się z nami swoją wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem pracy jako reporter. Poruszała trudne tematy związane z jedną z jej ostatnich książek pt. "Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki" w której rozmawiała z kobietami których życiem zawładnął alkohol oraz z osobami z ich otoczenia.

Reporterka szuka odpowiedzi dlaczego kobiety sięgają po alkohol. Na spotkaniu była również mowa o "królu fałszerzy" Zdzisławie N. pseudonim "Matejko", który fałszował dosłownie wszystko w sposób perfekcyjny.

Jego szczegółowa historia została opisana w książce pt. "Przepis na fałszerza". O historiach tych możecie przeczytać więcej w książkach, które są dostępne w naszej bibliotece.

Podczas Nocy Bibliotek mieszkańcy miasta mogli także bezpłatnie wypróbować zestaw do wirtualnej rzeczywistości VR.

Według definicji wirtualna rzeczywistość to stworzony za pomocą technologii informatycznej trójwymiarowy obraz, który imituje świat realny lub stanowi wizję świata fikcyjnego.

Pozwala nam to na spełnienie marzeń, walkę z lękami, podróżowanie i przeżywanie ogromnych emocji. Jest to wygenerowane komputerowo otoczenie w które możemy się zanurzyć.

Potrzebne są specjalne gogle Vr, które wyświetlają obraz 3D i 360 stopni po ich założeniu nie widzimy żadnych elementów świata rzeczywistego.

Doznania potęgują kontrolery, które przenoszą nasze ruchy do komputerowego świata. Mając gogle na oczach, odizolowani od dźwięków i otoczenia całkowicie możemy się przenieść do wygenerowanej wirtualnej rzeczywistości.

W sobotę 10 października w godzinach od 9.00 do 18.00 można było po wcześniejszym zarezerwowaniu godziny skorzystać z całego zestawu VR oraz różnego rodzaju aplikacji.

Zaczynając od symulacji przestrzennych, a kończąc na wirtualnych wizytach w świecie Salvadora Dalego czy Vincenta van Gogha.

Największe emocje wśród osób korzystających z VR wzbudziły takie aplikacje jak: Beat Saber, Richie’s Plank Experience, Dreams of Dali, Santa Simulator i Gnomes and Goblins. Efekt WOW gwarantowany.

W niedalekiej przyszłości Miejska Biblioteka Publiczna planuje powtórzyć to działanie, które realizowała we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie.
Anna Kujawa-Rodziewicz


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Czytelnia

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages