Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

„Arka" Adama Walnego przypłynęła do Lidzbarka Warmińskiego….

2020-08-01 22:25:30 (ost. akt: 2020-08-01 22:33:07)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

W Oranżerii Kultury gościliśmy jednego z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego w Polsce – Adama Walnego. W ramach spotkania odbyły się warsztaty teatralne i spektakl „Noe”.

Artysta z wykształcenia jest lalkarzem, reżyserem teatru lalek, a także pedagogiem teatru. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Z jego inicjatywy powstał Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej. Walny stworzył takie widowiska, jak m.in. „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Przygody Kropli Wody”, „Genesis”, „Szekspir - made in Poland”. Jest też autorem programów edukacyjnych „Lekcje z lalki” i terapeutycznych „Lalka z duszą”. Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, m in. na plenerach twórców niepełnosprawnych. Jest również pomysłodawcą Festiwalu „Święto Głupców”, a także Laureatem licznych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatrów lalek.

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się rodzinnymi warsztatami teatralnymi pt. „Teatr Przedmiotu”. Prowadzący opowiedział o wykorzystywanych przez siebie technikach oraz rekwizytach. Zdradził, jak można zamienić przedmioty w instrumenty. A czy można na nich grać? To już odbiorcy mali i duzi musieli sprawdzić sami, a zabawa była wyborna.

Popołudniem, niezwykłych wrażeń dostarczył nam plenerowy spektakl „NOE”. Scenariusz został napisany przez artystę na podstawie Księgi Rodzaju, a muzykę skomponował Jan Wyszkowski.

Widowisko zrealizowano w oryginalnej technice figur i instrumentów, z twórczym udziałem publiczności. W ogrodach Krasickiego uczestniczyliśmy w pięknej opowieści o muzyku, który zabrał nas w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni. Tematem głównym był Potop, ale, jak się później okazało, przesłanie było bardziej uniwersalne.

Współtworzyliśmy niezwykłe widowisko, wciągnięci za sprawą charyzmatycznego Artysty na Arkę i nakłonieni do gry na instrumentach- zwierzętach, wśród których były: żyrafa-fortepian, kangur-kontrabas, słoń oraz koza, z których popłynęły przepiękne dźwięki.

W końcu oszołomieni, zmęczeni, ale szczęśliwi, dobiliśmy do brzegu, czyli Oranżerii, zaś Twórca – Adam Walny – użyczył nam zwierzęcych instrumentów, które nie tylko wydawały dźwięki, ale niektóre opryskiwały też wodą.
Dziękujemy Adamowi Walnemu za możliwość uczestnictwa w niezwykłym wydarzeniu teatralnym, w żywym teatrze. Zaś widzom, którzy zadeklarowali własnoręczne zrobienie instrumentów, wykorzystując przedmioty codziennego użytku np. garnki czy noże, życzymy powodzenia!

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” pod hasłem „Miłośnicy Sztuk łączmy się w Oranżerii”.

A więc do zobaczenia latem w Oranżerii Kultury – przed nami koncerty, warsztaty, wycieczki.

Oranżeria Kultury
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages