Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Nie bójmy się ratować

2020-07-29 09:38:00 (ost. akt: 2020-07-29 09:39:09)
defibrylator

defibrylator

Autor zdjęcia: Bernadeta Małachowska

Na ścianie Lidzbarskiego Centrum Medycznego Eskulap w Lidzbarku Warmińskim pojawił się Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED). To skuteczna broń w walce ze śmiertelnym nagłym zatrzymaniem krążenia. Urządzenie jest dostępne każdemu.

Zatrzymanie krążenia jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Statystyki są okrutne... w Europie rocznie dochodzi do około 400 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenie (NZK), z tego 350 tysięcy poza szpitalem.

Gdyby osobom poszkodowanym udzielano szybko pierwszej pomocy, można by uratować około 100 tysięcy osób. Udzielenie pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia, zwiększa 2-3-krotnie szansę przeżycia.

Defibrylacja w czasie 3 do 5 minut od nagłego zatrzymania krążenia skutkuje przeżywalnością od 50-70%. I właśnie taki ratujący życie aparat zawisł na ścianie Lidzbarskiego Centrum Medycznego Eskulap w Lidzbarku Warmińskim.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, w skrócie AED to sprzęt medyczny przeznaczony dla ludzi nie mających doświadczenia medycznego a udzielających pierwszej pomocy we wspomnianym i bardzo niebezpiecznym nagłym zatrzymaniu pracy serca.

— Urządzenie jest bardzo proste, zasilane akumulatorowo i po włączeniu, udzielając instrukcji, prowadzi przez kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy — opowiada Ewa Steckiewicz, lekarz z Lidzbarskiego Centrum Medycznego Eskulap. — Przede wszystkim AED jest urządzeniem bezpiecznym i skutecznym, i nie powinniśmy mieć żadnych oporów, aby go użyć.

Urządzenie podłączamy do poszkodowanego dwiema elektrodami, a AED analizuje rytm pracy serca i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca.

— Wszyscy wiemy jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy, a jednocześnie ludzie boją się jej udzielać — kontynuuje doktor Ewa Steckiewicz — Powinno być więcej szkoleń, aby wyuczyć pewnych czynności. Tu nie trzeba precyzji, to są proste działania, tylko należy je natychmiast podjąć, jak na przykład udrożnienie dróg oddechowych. Nasz defibrylator wiszący w poczekalni przychodni jest do dyspozycji mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego, służy do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Proszę, aby w sytuacji, kiedy będzie potrzeba go użyć, nikt nie wahał się po niego sięgnąć. Nie bójmy się udzielać pomocy, nie bójmy się ratować!
Bernadeta Małachowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages