Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Czy mieszkańcy powiatu lidzbarskiego przestrzegają nakazu noszenia maseczek? [SONDA]

2020-06-24 11:59:35 (ost. akt: 2020-06-24 12:02:50)

Autor zdjęcia: Pixabay

Docierają do nas sygnały, że coraz więcej osób nie nosi maseczek w miejscach, w których powinny to robić, czyli np. sklepach. - Niektórzy już chyba sami sobie odwołali pandemię - powiedział nam nawet jeden z czytelników. Tymczasem rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że jeżeli ktoś przyjdzie do sklepu bez maseczki zakrywającej usta i nos, rozporządzenie daje pracownikom możliwość nieobsłużenia takiego klienta.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że w każdej przestrzeni zamkniętej nadal mamy obowiązek noszenia maseczek. Jak dodał, pracownicy sklepu, chociażby z troski o pozostałych klientów, powinni reagować na brak maseczki u klienta. Podobne zalecenia rzecznik Ministerstwa Zdrowia skierował m.in. do do zarządców transportu miejskiego. Andrusiewicz przypomniał, że w sytuacji, w której ktoś nie chce się stosować do zasad, można wezwać policję.

Wystarczy jedna wizyta w sklepie lub w innym miejscu publicznym, by zorientować się, że przepisy nie są powszechnie stosowane. Część osób ma wytłumaczenie: cierpią np. na astmę albo inne schorzenia, przez które źle się czują, kiedy mają zasłonięte usta. Sęk w tym, że aby maseczki nie nosić, nie trzeba mieć żadnego zaświadczenia od lekarza, więc część z osób traktuje to jako wymówkę np. wtedy, gdy maseczki zwyczajnie zapomni. Albo, z powodu niefrasobliwości, po prostu nie chce nosić.

Czy twoim zdaniem mieszkańcy powiatu lidzbarskiego zakładają maseczki, tam gdzie wymaga tego prawo?
pokaż wyniki »


Przypomninamy: . Od 30 maja obowiązują nowe zasady
Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

autobusy i tramwaje,
sklepy,
kina i teatry,
salony masażu i tatuażu,
kościoły,
urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maska #2939934 | 83.31.*.* 26 cze 2020 20:44

  Ja bez tej szmaty mam dychawicę a cóż dopiero z nią na buzi. Do lekarzy ciężko się dostać skąd mam teraz wziąć zaświadczenie że mam silny bezdech i alergię szczególnie na dym z fajek i perfumy. Te maseczki to tylko porażka. Chyba, że rządowi i sklepom chodzi o ich wysprzedanie nadwyżki jak w filmie "Ranczo" olejku na meszki, które nie istniały.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lubię spaghetti #2939268 | 159.205.*.* 25 cze 2020 19:16

  A jak w telewizji powiedzą, że durszlaki od makaronu na głowie chronią przed wirusem, to też będziecie chodzić z durszlakiem na głowie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. An #2938902 | 195.136.*.* 25 cze 2020 07:35

  Głupota sięgnęła zenitu "Jak dodał, pracownicy sklepu, chociażby z troski o pozostałych klientów, powinni reagować na brak maseczki u klienta." kto im dał takie prawo, może jeszcze nie obsługiwać!, ludzie są odpowiedzialni z małymi wyjątkami i wiedzą co robią. Jeżeli nie nosi maseczki oznacza to że jest na to przyczyna. Jest tyle schorzeń, komu się ma tłumaczyć Policji , ekspedientce. Dlaczego mam być nie wpuszczany, obsługiwany. Z skąd taka dyskryminacja, skąd wyższość noszących nad nie noszącymi kto im dał takie prawo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. NL #2938893 | 81.163.*.* 25 cze 2020 07:24

  Osoby mniej rozwinięte intelektualnie, nie potrafią zrozumieć konsekwencji swoich czynów. Negują zagrożenie, ponieważ nie są w stanie zweryfikować informacji które do nich docierają z różnych źródeł. Najgorsze jest chyba jednak to że same mogą publikować na mediach społecznościowych swoje wynaturzone teorie, stając się bazą informacji dla takich samych jak one .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Quantum #2938613 | 83.31.*.* 24 cze 2020 15:45

   W du...... mam te maseczki, bez atestatów, nie chroniące zdrowych ludzi przed niczym, sprowadzone przez hosztaplera, po znajomości z brata ministrem!!!!!!, - przy takiej pogodzie, bardziej szkodzą niż chronią!!!!!! - ludzie przejrzyjcie na oczy, - z tym wirusem trzeba nauczyć się żyć!!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages