Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Lidzbark Warmiński dostał pieniądze na "pawilon zdrowia"

2020-04-29 10:00:00 (ost. akt: 2020-04-29 13:33:58)
Tak będzie wyglądała tężnia w Lidzbarku Warmińskim

Tak będzie wyglądała tężnia w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: materiały UM

Lidzbark Warmiński nie zasypia gruszek w popiele. Miasto otrzymało kolejne dofinansowanie na swoje inwestycje. Tym razem ponad 11 milionów złotych na budowę "pawilonu zdrowia" z infrastrukturą. To kolejny krok w stronę uzdrowiska.

Dofinansowanie to dokładnie kwota 11 132 323,79 złotych.
— Nasz projekt zdobył najwięcej punktów ze wszystkich złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego — relacjonuje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. — Pozyskane środki umożliwią kontynuowanie rozwoju miasta, co ma ogromne znaczenie dla naszej lokalnej gospodarki, zwłaszcza w tym trudnym czasie. Warto zauważyć, że ta inwestycja to nowe miejsca pracy, a także wspieranie lokalnych wykonawców i hurtowni, a infrastruktura uzdrowiskowa to milowy krok w stronę wzmocnienia potencjału turystycznego Lidzbarka Warmińskiego, a co za tym idzie, poprawy sytuacji ekonomicznej miasta.

W ramach projektu zaplanowano wspomniany „pawilon zdrowia”, który zostanie wyposażony w sprzęt i urządzenia diagnostyczno-rehabilitacyjne (będą wykorzystywane do wykonywania zabiegów kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i helioterapii).

Powstaną również promenady złożone ze ścieżek terapii pieszej i ruchowej z parkingami i drogami dojazdowymi, m.in. układ kinezyterapii aktywnej — rowerowy tor wysiłkowy. Teren zostanie odwodniony, ale z odtworzeniem "Żabiego Stawu" (okolice ulic Żytniej i Leśnej), wokół którego pojawią się drewniane ścieżki spacerowe. Powstaną także obiekty małej architektury: ławki, kosze na odpady i infokiosk. Całkowity koszt tej inwestycji to 14 875 057 złotych.

O to, by Lidzbark Warmiński miał obszar ochrony uzdrowiskowej (ma ponad 1700 ha) władze miasta zaczęły starania jeszcze w lipcu 2013 roku. W październiku tego samego roku Lidzbark Warmiński uzyskał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, a później także wody (chlorkowo-sodowe, hipotermalne).

Decyzja Ministerstwa Zdrowia potwierdziła możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na wytyczonym obszarze ochrony uzdrowiskowej, obejmującym część gminy miejskiej, a także tereny na obszarze sołectw Łabno i Medyny.

Po konsultacjach społecznych rada miasta przegłosowała dwie uchwały — pierwsza dotyczyła utworzenia osiedla uzdrowiskowego, druga — wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z gminą Lidzbark Warmiński, bowiem część terenów, które weszłyby w planowane osiedle uzdrowiskowe leży właśnie na terenie gminy wiejskiej.

Następnie dwie rady — miasta i gminy Lidzbark Warmiński — uchwaliły statut obszaru ochrony uzdrowiskowej „Lidzbark Warmiński”.

Kolejnym krokiem było wykonanie alejek spacerowych i małej architektury uzdrowiskowej w Dolinie rzeki Symsarny na terenie parku krajobrazowego.

Następny związany z powstawaniem uzdrowiska projekt, który jest właśnie realizowany, obejmuje budowę tężni, promenad, parkingu, przebudowy wjazdów na teren uzdrowiskowy, budowę łazienek, wiaty rekreacyjnej, placu zabaw i oczywiście wykonanie uzbrojenia terenu, oświetlenia, monitoringu i stacji zasilających, ale też zieleńców i wyposażenia parkowego.

We wspomnianym miejscu, w okolicach "Żabiego Stawu", powstaje w tej chwili wspomniana tężnia o długości ok. stu metrów w kształcie ślimaka, nawiązującym do symbolu Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, do której miasto należy. Budowla będzie miała wygodne schody i taras.

W Lidzbarku Warmińskim będzie się leczyło między innymi: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-pourazowe, układu nerwowego i reumatologiczne.

Niebagatelne znaczenia ma fakt, że w Lidzbarku Warmińskim istnieją Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych. Otwarto je w styczniu 2016 roku.

W tej chwili jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap.
Ewa Lubińska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie wierzę #2917585 | 83.31.*.* 7 maj 2020 19:57

  I kto tu pisze? Sami negatywnie i znudzeni siedzeniem przed kompem marudy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Yokoono #2913805 | 89.74.*.* 30 kwi 2020 09:49

  Szpitalem by się zajęli ,a nie turystyką na tak zimnym terytorium

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ziz #2913610 | 195.136.*.* 29 kwi 2020 21:09

  Koronawirus przyszedł z "pomocą " włodarzom miasta , będzie można mieć tłumaczenie z narobionego zadłużenia , ze to wina "wirusa" , a nie wybujałej polityki finansowej .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. eldorado #2913444 | 195.136.*.* 29 kwi 2020 16:32

  Jeszcze bardzo daleka droga do uzyskania statutu uzdrowiska. Trzeba będzie kolejne ok 4mln zł dołożyć do tego " pawilonu zdrowia" , wiec dług miasta wzrośnie prawdopodobnie teraz z 33 mln do 37 mln zł ! Należy wspomnieć ,że kwota zadłużenia na początek kadencji burmistrza wynosiła niecałe 20mln zł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gg #2913435 | 88.156.*.* 29 kwi 2020 16:20

  Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages