Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Burmistrz nie przekaże naszych danych

2020-04-27 13:37:14 (ost. akt: 2020-04-27 14:09:34)

Do samorządów w całym kraju trafiły listy z prośbą o udostępnienie danych osobowych osób uprawnionych do głosowania w zbliżających się wyborach prezydenckich. Ich nadawcą jest Poczta Polska S. A. Czy to zgodne z prawem? Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego uważa, że nie i nie zamierza udostępnić danych lidzbarczan.

Gmina Miejska posiada dane wszystkich osób uprawnionych do głosowania w wyborach na prezydenta RP. Są one potrzebne do tworzenia list wyborczych i wydawania kart do głosowania, ustalania frekwencji wyborczej itp. Teraz o dane tych osób poprosiła Poczta Polska S. A., która jest spółką skarbu państwa. Po co potrzebne są te informacje? Żeby umożliwić dystrybucję kart do głosownia w planowanych przez rząd wyborach korespondencyjnych.

Przekazanie danych osobowych jest według burmistrza Jacka Wiśniowskiego niezgodne z prawem. Jak napisał na swoim profilu Facebook: ”W związku z licznymi pismami i zapytaniami mieszkańców oraz nietypowym wnioskiem Poczty Polskiej w sprawie przekazania danych osobowych lidzbarczan, pragnę poinformować, iż w aktualnym stanie prawa nie ma podstaw do przekazania przedsiębiorstwu Poczta Polska S.A. danych osobowych zawartych w spisie wyborców Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński i tak też odpowiedziałem na emaila Poczty Polskiej.

Przekazanie danych osobowych ze spisu wyborców jest tylko możliwe na mocy obowiązującego prawa. Na chwilę obecną procedowana przez Senat nowelizacja Kodeksu Wyborczego nie jest prawem obowiązującym. Zapewniam Państwa, że będące w posiadaniu Urzędu Miejskiego Lidzbark Warmiński dane osobowe są chronione w sposób należyty, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa”.

W odpowiedzi na pismo Poczty Polskiej S. A. burmistrz przekazał wątpliwości związane z podstawą prawną umożliwiającą przekazanie danych mieszkańców i poprosił o „wyjaśnienie potrzeby uzyskania danych ze spisu wyborców”.

Wcześniej, bo już pod koniec marca, burmistrz napisał do Szefa Biura Wyborczego list w sprawie przełożenia terminu wyborów. Pisał w nim, że (…) Nie mamy możliwości zastosowania procedur, które całkowicie wykluczyłyby zagrożenie wynikające ze spotkań mieszkańców w komisjach wyborczych (…).

Do wyborów pozostało 13 dni, a wciąż nie jest pewne jaką formę mają przybrać, bo brakuje konkretnych ustaw i rozporządzeń tej sprawie. Przeciwnicy tradycyjnego głosowania w komisjach wyborczych podkreślają zagrożenie wynikające z masowego przemieszczania się ludzi i spotkań w komitetach wyborczych, nie mówiąc już o pracujących tam osobach, które byłyby szczególne zagrożone na zarażenie koronawirusem. Wiele osób uważa, że przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych będzie nierzetelne, nawet jeśli będą przeprowadzone zgodnie z procedurami, których... nie ma.

A co Wy o tym myślicie? Czekamy na Wasze komentarze.

tomGazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2915129 | 195.136.*.* 3 maj 2020 09:29

  Tzw RODO " ROZPORZĄDZENIE o Ochronie Danych Osobowych" nie jest tutaj ważniejsze niż USTAWA ! Rząd, służby , organy państwowe mają Twoje dane w 5 min, wiec nie rozumiem tego krzyku oPOozycji i przyłączenia się do tego krzyku niektórych samorządów w tym lidzbarskiego ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Obcy #2913654 | 213.5.*.* 29 kwi 2020 22:49

  Tak trzymać p. Burmistrzu :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kazek #2913045 | 188.146.*.* 28 kwi 2020 20:56

  Wystarczy spojrzeć na tle jakich flag burmistrz się lansuje i wszystko jasne

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ela do maja #2912967 | 83.31.*.* 28 kwi 2020 18:07

  RODO chyba nadal obowiązuje. Zgadzam się z burmistrzem i nie życzę sobie podania moich danych. Mam do tego prawo by zastrzec swoje dane i po tem nie robić na SŁUPA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. maja #2912635 | 195.136.*.* 28 kwi 2020 01:10

  Konstytucja RP gwarantuje mi prawo do głosowania w wyborach na terenie RP. Burmistrz nie ma takiej kompetencji aby być ponad Konstytucją RP odbierając mi prawo głosowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages