Staropolski grucholec, czyli baba ziemniaczana

2020-04-28 10:00:00(ost. akt: 2020-04-28 12:09:52)
To już drugi przepis kulinarny zaproponowany naszym Czytelnikom przez szefa kuchni Piotra Domańskiego, członka Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej.
Na początek przeprosiny. Otóż w ubiegłym tygodniu w składnikach zabrakło... 4 jaj. Za co Państwa bardzo przepraszam. A dziś przedstawiam staropolski grucholec, czyli babę ziemniaczaną. To wspomnienie mojego dzieciństwa, ubogiej kuchni, lecz wzbogaconej moimi dodatkami.

SKŁADNIKI NA BABKĘ :
1 kg ziemniaków
1 duża cebula
3 jaja kurze
2 łyżki śmietany 18%
150 g mąki
200 g boczek wędzony lub mniej tłusto kiełbasa dobrej jakości
20 g smalec wieprzowy
2 g majeranek
szczypta papryki słodkiej mielonej
szczypta soli
szczypta pieprzu czarnego (polecam młotkowany)

SKŁADNIKI NA SOS PIECZARKOWO-SEROWY:
50 g masła klarowanego
200 g pieczarek
200 g śmietanki kremówki
50 g — 70 g serek topiony
pęczek szczypiorku
sól i pieprz do smaku

SPOSÓB WYKONANIA

Ziemniaki i cebulę najlepiej zetrzeć ręcznie na drobnej tarce lub przepuścić przez drobne sito w maszynce. Nie odlewamy soku z ziemniaków, wręcz przeciwnie — jak masa będzie wilgotna, to lepiej upiecze się nasz grucholec.
Do startych ziemniaków dodajemy jaja i śmietanę, i zagęszczamy mąką. Doprawiamy: pieprzem, solą, papryką i majerankiem. Boczek kroimy w drobną kostkę i dodajemy do masy ziemniaczanej, dokładnie mieszając wszystkie składniki. Dno blaszki (keksówki) smarujemy smalcem i wylewamy masę. Wkładamy do piekarnika. Pierwsze 25 minut pieczemy w temperaturze 200 stopni, potem skręcamy temperaturę do 160 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut.
W tym czasie robimy sos. Nasze pieczarki kroimy w drobną kostkę lub trzemy na tarce na drobnym oczku. Na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy grzyby. Smażymy 5 minut i podlewamy je śmietanką, następnie dodajemy nasz serek topiony. Wszystko mieszamy, aż do rozpuszczenia serka (zagęszczamy serkiem — nie dodajemy mąki) sosy wtedy są klarowne i smaczniejsze. Do smaku solimy i pieprzymy.

Na koniec dodajemy pokrojony drobno szczypiorek. Po upieczeniu naszej babki danie podajemy według uznania. Moja propozycja podania na załączonym zdjęciu z chipsem z boczku i marynowanymi rydzami (rydze możemy zastąpić innymi grzybkami).

SMACZNEGO !!!

Piotr Domański




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5