Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Jest nadzieja na walkę z koronawirusem. RCKiK w Olsztynie gotowe do pobierania osocza od ozdrowieńców

2020-04-14 13:44:29 (ost. akt: 2020-04-14 13:51:22)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Przetaczanie osocza od ozdrowieńców osobom zmagającym się z COVID-19 ma być jednym ze sposobów na leczenie zakażenia. Pozytywne doświadczenia z tą metodą mają Chińczycy, ale ich badania przeprowadzono na niewielkiej próbie. Warto tymczasem pamiętać, że przetaczanie osocza stosuje się od dawna.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tłumaczył ostatnio, że metodą na walkę z COVID-19 może być podawanie zakażonemu pacjentowi osocza zawierającego przeciwciała osób już wyleczonych.

Także pochodzący z Iławy krajowy konsultant ds. transfuzjologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon widzi w osoczu sposób na walkę z koronawirusem. Choć profesor zaznacza, że badania zostały przeprowadzone na małej grupie osób, to podawanie osocza jest procedurą bezpieczną.

- W tej chwili miałbym tylko apel do wszystkich osób, które wyzdrowiały i czują się dobrze, żeby kontaktowali się z najbliższym centrum krwiodawstwa w celu uzyskania dodatkowych informacji i przeprowadzenia wstępnych kwalifikacji - zaapelował Radziwon w rozmowie z TVN24.

O to, czy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, jest przygotowane na pobieranie osocza od ozdrowieńców, zapytaliśmy Grażynę Kulę. Dyrektor RCKiK przyznała, że wytyczne w tej sprawie zostały przekazane przez Ministerstwo Zdrowia w minionym tygodniu.

Teraz specjaliści z RCKiK wspólnie ze szpitalem zakaźnym w Ostródzie i olsztyńskim sanepidem wypracują procedury dotyczące pobierania osocza od chętnych ozdrowieńców. Ważne jest bowiem teraz, by zachęcić osoby, których organizmy stoczyły walkę z koronawirusem, by zechciały zostać dawcami osocza i zgłosić się do RCKiK.

- To stara, sprawdzona metoda - mówi Grażyna Kula o pozyskiwaniu osocza. I dodaje, że w walce z koronawirusem trzeba sięgać po wszystkie dostępne środki.

Ilu osobom może pomóc ozdrowieniec, który zdecyduje się na oddanie osocza?

Jak tłumaczy Grażyna Kula, od jednego ozdrowieńca można pobrać 600 ml osocza. Taka objętość wystarczy na to, by podać ją średnio trzem chorym osobom i, w praktyce, uratować im nawet życie.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (14 kwietnia) wydaniu m.in.

Dwa powiaty w dezynfekcji
W powiatach bartoszyckim czy węgorzewskim mieszkańcy czują się w miarę bezpiecznie. Inaczej jest w Iławie czy Nowym Mieście. Prawie połowa zakażonych pochodzi z tych dwóch powiatów. Niepokojąco w ciągu kilku ostatnich dni wzrosła liczba zachorowań w powiecie iławskim.

W dawnej Warmii ruszyła produkcja
To, o czym mówiło się już na początku roku stało się faktem. Kętrzyńska Warmia, wprawdzie pod nowym szyldem, ale znów działa. Powstała nowa firma, która wydzierżawiła halę i maszyny od właściciela. Teraz szyje m.in. kombinezony i maseczki.


Tarcza bis. Czy to pomoże gospodarce?
Rząd przedstawił tarczę antykryzysową dla firm. To 100 miliardów złotych. Czy to wystarczy na uratowanie polskich firm i miejsc pracy? Trudno powiedzieć. Ta propozycja przywróciła jednak przedsiębiorcom nieco wiary w państwo.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pani dyrektor nie dodała #2906225 | 88.156.*.* 14 kwi 2020 21:20

  pani dyrektor nie dodała że najbliższy termin na oddanie krwi to za tydzień... taki system kolejkowy teraz internetowy wprowadziła

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ozdrowieniec #2906010 | 31.1.*.* 14 kwi 2020 15:31

  A jak nie oddam Tylko będę chciał gratyfikacje fina$owa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mail925 #2905995 | 37.47.*.* 14 kwi 2020 15:02

   Ciekawe, kto na tym znowu zarobi. Czy będzie tak jak to dzieje się z krwią: zwykły człowiek sprzedać jej nie może, ale firmy między sobą handlują i tłuką na tym ciężką kasę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. irc #2905987 | 95.160.*.* 14 kwi 2020 14:43

   Ha ha i żółtaczka gratis przy przetaczaniu, znając syf olsztyńskich szpitali, podziękuję.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Jaa #2905972 | 83.5.*.* 14 kwi 2020 14:08

    To ciekawe, ze u bas juz gotowi do sciagania z ludzi osocza, podczas gdy korea pld zastanawia sie czy zke przeprowadzili testy czy ludzie nie staja sie odporni na korona. Zaraz zrobia z izdroeiencow kroliki doswiadczalne.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages