środa, 1 kwietnia 2020. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

200 lat Panie Józefie!

2020-03-20 10:33:47 (ost. akt: 2020-03-20 10:59:46)

Do grona szanownych stulatków dołączył lidzbarczanin Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej i jeden z Żołnierzy Wyklętych. Z urodzinowym koszem odwiedził go burmistrz Jacek Wiśniowski i kierownik USC Monika Adamek.

Pana Józefa często można spotkać podczas miejskich uroczystości, gdzie zawsze pojawia się w mundurze. Jest człowiekiem ciepłym, sympatycznym i chętnie opowiada o niezwykle trudnej historii, której jest częścią. Był jednym z pierwszych żołnierzy majora Łupaszki. Walczył głównie z żołnierzami Armii Czerwonej, za co władze komunistyczne wsadziły go do więzienia. Wolność odzyskał w 1953 roku, ale represje zakończyły się dopiero po zmianach ustrojowych w 1989 roku.

Pan Józef urodził się w 1920 roku w w Falewiczach w gm. Kobylnik. Syn leśnika, członka Legionów Polskich, który podczas pierwszej okupacji sowieckiej ukrywał się przed wywózką na Syberię. Podczas okupacji niemieckiej Józef Rusak działał jako łącznik w oddziale AK ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”. Po podstępnym rozbrojeniu tego oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz „Kmicica”, nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”. Utworzył on na bazie rozbitego oddziału 5 Wileńską Brygadę AK. Po jej rozwiązaniu przebił się wraz z kolegą na wschód do Wilna, po czym utworzył 30-osobową grupę samoobrony, walczącej przeciwko sowieckiej okupacji w okolicy jeziora Narocz, następnie przeniósł się do Lublina, a później do Olsztyna, gdzie ponownie nawiązał kontakty z mjr. „Łupaszką” (jedną z kurierek między nimi była Danuta Siedzikówna „Inka”). Po przeprowadzce do Lidzbarka Warmińskiego aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1948 roku. (źródło: Wikipedia)

Pana Józefa bardzo ucieszyła wizyta burmistrza miasta i kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Poczęstował gości ciastem i kawą i z uśmiechem przyjął życzenia zdrowia, radości i długiego życia.

My również dokładamy się do życzeń! 200 lat Panie Józefie!

okoCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Xxx #2890504 | 81.163.*.* 20 mar 2020 20:55

    Patrząc na takie osoby i czytając artykuł łzy same płyną

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages