środa, 1 kwietnia 2020. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Ważne, abyśmy nie popadali w panikę

2020-03-11 17:11:22 (ost. akt: 2020-03-11 17:37:17)

Autor zdjęcia: Pixabay

W całym kraju nieczynne będą szkoły, przedszkola i żłobki. Dodatkowo Burmistrz Jacek Wiśniowski wprowadził zarządzenie o zamknięciu miejskich placówek kulturalnych i sportowych. Urząd miasta apeluje o zachowanie spokoju.

W Lidzbarku Warmińskim nie odnotowano przypadku zarażenia wirusem COVID-19. Nie znaczy to jednak, że można zignorować procedury bezpieczeństwa zalecane przez GIS (Główny Inspektorat Sanitarny). Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 12 do 25 marca w całym kraju zamknięte będą szkoły, przedszkola, kina i teatry, odwołano też wszystkie imprezy masowe i zgromadzenia.

Specjalne zarządzenie ogłosił także burmistrz Jacek Wiśniowski. Na jego mocy od 12 do 26 marca zamknięta będzie Miejska Biblioteka Publiczna, Lidzbarski Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Środowiskowy Dom Samopomocy i Referat Urzędu Miejskiego - Ośrodek Aktywizacji Zawodowej. Burmistrz apeluje o zachowanie spokoju.

"Szanowni Lidzbarczanie. Podejmujemy wszelkie działania, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia w naszym mieście koronawirusa i staramy się o tym informować na bieżąco. Ważne, abyśmy nie popadali w panikę. Należy ograniczać kontakty i utrzymywać higienę. Sklepy działają i liczymy, że przy normalnych zakupach będą pełne półki. Zalecam zdrowy rozsądek i ostrożność" – napisał na swoim profilu Facebook Jacek Wiśniowski.

W szpitalu powiatowym od ponad miesiąca stosowane są procedury na wypadek pojawienia się wirusa.

– Już w lutym wprowadziliśmy specjalne instrukcje i algorytmy postępowania w przypadku pojawienia się pacjenta podejrzanego o zarażenie wirusem COVID-19 – informuje Agnieszka Lasowa Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim.

– Zamknęliśmy drzwi prowadzące na izbę przyjęć. Pacjenci muszą najpierw zadzwonić domofonem i odpowiedzieć na pytania personelu. Gdy zaistnieje podejrzenie, że może chodzić o zarażenie koronawirusem pielęgniarka wpuszcza taką osobę innymi drzwiami, aby ją odizolować i zminimalizować kontakt z ludźmi. Codziennie przeprowadzamy też szkolenia i instruktaże postępowania zgodne z zaleceniami sanepidu – dodaje.

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się na całym świecie. W Polsce odnotowano 27 przypadków zarażenia, a 1055 osób objętych jest kwarantanną. Wirus najgroźniejszy jest dla osób starszych borykających się z problemami zdrowotnymi, ale zachorować może każdy. GIS zaleca, aby często myć ręce i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Należy też ograniczyć kontakty z ludźmi i unikać komunikacji miejskiej.

W Polsce prowadzone są działania prewencyjne mające jak najszybciej zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Jednak nic nie pomogą zalecenia i rozporządzenia, jeśli nie będą przestrzegane. Pamiętajmy również o zachowaniu zdrowego rozsądku i nie narażaniu się na niepotrzebne ryzyko.

O sytuacji w mieście będziemy informowali Was na bieżąco.

okoCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adam #2884453 | 195.136.*.* 11 mar 2020 18:19

  Wczoraj, normalnie wszedłem przez SOR aby odebrać wyniki. Drzwi nie były zamknięte, żadnej informacji na nich itp kiedy wszedłem to tylko zostałem okrzyczany przez Pana w rejestracji jak tu wszedłem..

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kto tym dowodzi #2884429 | 37.248.*.* 11 mar 2020 17:45

  A lekarka z mezem z odzialu dzieciecego w lidzbarskim szpitalu , po powrocie z wycieczki przyjmowala pacjentow. A tu nagle z objawami koronowirusa zostali objeci specjalistycznym leczeniem ." Odpowiedzialni" wycieczkowi lekarze :(?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages