środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Zbliża się Regionalny Koncert Szewczenkowski

2020-03-06 12:00:00 (ost. akt: 2020-03-09 11:15:37)
Regionalny Koncert Szewczenkowski

Regionalny Koncert Szewczenkowski

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Regionalny Koncert Szewczenkowski to doroczna tradycja. W tym roku zaplanowano go na 14 marca w Lidzbarskim Domu Kultury. Tym razem, poza koncertem, odbędzie się również wystawa grafiki autorstwa ukraińskiego wieszcza narodowego.

Dla Ukraińców Taras Szewczenko jest bardzo ważną postacią. Jego portrety często można spotkać w ich domach. Tak jak każdy Polak zna strofy Adama Mickiewicza, tak każdy Ukrainiec zna twórczość Tarasa Szewczenki.

Wieszcz narodowy Ukrainy żył tylko 47 lat. Z tego jako wolny człowiek przeżył 9. Urodził się jako chłop pańszczyźniany. W wieku 24 lat został wykupiony z poddaństwa. Potem, niestety, 10 lat spędził na zesłaniu. Jego twórczość przepełnia miłość do ojczyzny.

Regionalnie Wieczory Szewczenkowskie odbywają się w Lidzbarku Warmińskim od lat. Mniejszość Ukraińska w Polsce zaprasza na nie lokalne władze i mieszkańców miasta. Tak będzie i tym razem.

Na scenie Lidzbarskiego Domu Kultury wystąpią dla publiczności: Orkiestra i artyści Wołyńskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Łucku, Zespół Ukraińskiego Tańca Ludowego "Dumoczka" z Górowa Iławeckiego oraz uczniowie punktów nauczania języka ukraińskiego w Lidzbarku Warmińskim i Dobrym Mieście.

Organizatorem imprezy jest od lat Związek Ukraińców w Polsce — Oddział w Olsztynie i Koło w Lidzbarku Warmińskim. Do tego grona dołączył Lidzbarski Dom Kultury.

Początek koncertu o godz. 16.00.
lub


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages