Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Koniec plebiscytu na SuperSołtysa

2020-03-04 10:00:00 (ost. akt: 2020-03-04 10:20:04)
W ubiegłym roku SuperSołtysem 2019 powiatu lidzbarskiego został Jacek Świniarski z Kumajn, a Srebrnym Sylwia Ciszewska z Wolnicy

W ubiegłym roku SuperSołtysem 2019 powiatu lidzbarskiego został Jacek Świniarski z Kumajn, a Srebrnym Sylwia Ciszewska z Wolnicy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tegoroczny plebiscyt na SuperSołtysa dobiegł końca. Ostatnie głosy można było oddać do godz. 23.59 w poniedziałek 2 marca 2020 r. O tym kto zdobył tytuł Złotego SuperSołtysa 2020 dowiemy się 23 marca na gali w olsztyńskim zamku.

Dzięki plebiscytowi na SuperSołtysa macie państwo okazję przedstawić innym liderów swojej miejscowości. Podziękować im za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności. Patronem nad plebiscytem objął starosta lidzbarski Jan Harhaj.

Laureaci naszego plebiscytu to sołtysi bardzo aktywni, pełni entuzjazmu i zapału. Energiczni, z pomysłami i planami na przyszłość. Ich wioski tętnią życiem.
Kandydatury na "Super Sołtysa 2020" wraz z uzasadnieniem można było nadsyłać do 19 lutego. Zgłaszali je m.in. samorządowcy,różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, ale też po prostu nasi czytelnicy.

Tytuł "Super Sołtysa 2020" powiatu lidzbarskiego otrzymuje sołtys, który uzyskał największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Konkursy na Super Sołtysa 2020 danego powiatu odbywały się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Tak więc sołtys, który uzyskał największą liczbę głosów w całym regionie otrzyma tytuł Super Sołtysa 2020 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Także w poszczególnych powiatach osoba, która otrzymała najwięcej głosów otrzyma tytuł Złotego SuperSołtysa powiatu lidzbarskiego. 23 marca zostaną także wręczone tytuły Srebrnego i Brązowego SuperSołtysa 2020 powiatu lidzbarskiego.
Ranking można było śledzić na naszej stronie internetowej www.lidzbarkwarminski.wm.pl

Szczegóły na łamach Gazety Lidzbarskiej podamy już po oficjalnym ogłoszeniu wyników, czyli w wydaniu 26 marca 2020 r.

Przypomnijmy. W ubiegłym roku SuperSołtysem 2019 powiatu lidzbarskiego został Jacek Świniarski z Kumajn (Gmina Orneta). Na drugim miejscu znalazła się Sylwia Ciszewska z Wolnicy a na trzecim Marek Gorajczyk z Rogiedli. Niewiele mniej głosów otrzymał wówczas Emil Rońda z Henrykowa.

Sołtys to urząd z tradycją. Jego początki sięgają XII wieku. Dziś już sołtys nie jest sędzią, jak to było w średniowieczu, ale jego rola jest bardzo ważna. Od 1990 roku sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przed radę gminy. To sołtysi są liderami lokalnych społeczności i odpowiadają za wykorzystanie funduszu sołeckiego. Liczą się ze zdaniem mieszkańców, podpowiadają rozwiązania i walczą o lepszą przyszłość. Są urodzonymi społecznikami.

W ubiegłym roku Tytuł SuperSołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymała Maria Nadolska, sołtys Boleszyna w gminie Grodziczno.
Pani Maria miała zaledwie 23 lata, kiedy społeczność wiejska zadecydowała, żeby to ona właśnie chwyciła za ster.

— Był strach — przyznaje. — Byłam młoda, nie wiedziałam za dużo. Ale odważyłam się i zostałam sołtysem.

Nigdy nie żałowała swojej decyzji. Może liczyć na wsparcie swojego męża, któremu pomaga w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
Zwyciężczyni na czele wsi stoi już 32 lata.

— Nie spodziewałam się w ogóle, że zdobędę taki tytuł! — nie kryła wzruszenia podczas odbioru statuetki. — Jestem wdzięczna swojej lokalnej społeczności, że na mnie głosowała. Jetem bardzo szczęśliwa, ale też zaskoczona wynikiem. Myślałam, że to będzie tylko zabawa. A to ruszyła cała lawina tych głosów i jest zwycięstwo!

Kto zostanie Złotym SuperSołtysem 2020 województwa warmińsko-mazurskiego, a kto powiatu lidzbarskiego? Dowiemy się podczas gali 23 marca w olsztyńskim zamku.

A.T., lub


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages