Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Mroki Tuoneli

2020-02-24 09:36:00 (ost. akt: 2020-02-24 09:37:44)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Klubie „Naszej Małej Ojczyzny” spotkaliśmy się ze Sławomirem Skowronkiem. Lubiany przez lidzbarską publiczność – historyk, nauczyciel, pisarz, gawędziarz – tym razem opowiadał o swojej najnowszej powieści MROKI TUONELI.

Poprzednie powieści „Śnieg, ogień i krew” oraz „Rozbitkowie” były z sobą dość mocno związane, choćby przez postaci bohaterów. Czytelnicy żywo zareagowali na te książki i sami namawiali Autora do napisania kolejnej części. Jak twierdzi Autor, stanowią one swoiste „trilibrium” – zestaw trzech ksiąg.


Tytuł ostatniej powieści jest metaforyczny – Tuonela to wedle fińskiej mitologii odpowiednik Hadesu. Tło wydarzeń jest tu wszakże mroczne. To opowieść z czasów wojny Napoleona z IV koalicją 1806 – 1807 i wojny rosyjsko – szwedzkiej 1808 – 1809. Wydarzenia historyczne są potraktowane rzetelnie, co wymagało od Autora wiele wysiłku w studiowaniu map, opisów geograficznych i przyrodniczych, czytaniu tekstów źródłowych. Ale nie tylko pola bitewne i walki opisuje Skowronek w tej książce. Znajdziemy tu wiele wątków z życia codziennego bohaterów, cierpienie przeplata się z miłością – „złotem ubogich”. Są i elementy niemal magiczne – z pogranicza snu i jawy…

Wiktoria Grzegorczyk odczytała fragment Posłowia, obejrzeliśmy piękne ilustracje autorstwa Michała Wiśniewskiego, mieliśmy też okazję wysłuchać kilku utworów muzycznych nawiązujących do fragmentów książki. W ten sposób jeszcze przed lekturą powieści mogliśmy poczuć klimat dawnej Warmii, Szwecji i mroźnej Finlandii – bo aż tam zawędrowali bohaterowie MROKÓW TUONELI – a my wraz z nimi.

Dziękujemy za spotkanie Autorowi i Publiczności. Zachęcamy wszystkich do tej lektury.

Oranżeria KulturyCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Afflicttio facit religiosos #2888413 | 195.136.*.* 17 mar 2020 16:36

  Odbiegając od tematu , dla mnie te całe rekonstrukcje wojenne mają niewiele wspólnego z przestrzeganiem przed wojną , dla mnie to zachęta młodych ludzi do wojaczki ,a nie uczenie historii , że była jakaś bitwa , młodociany umysł łapie obraz, dźwięk, a nie daty i cyfry !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Vinci #2880136 | 37.109.*.* 5 mar 2020 06:27

  Zachwycanie się wojną ? Propagowanie w mlodym umyśle jam to fajnie strzelać do innych ? Przestrzeganie przed okrucieństwami walki ? Sami państwo ocencie co sie kultywuje ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sławomir Skowronek #2874681 | 213.5.*.* 24 lut 2020 11:24

   Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania: gościom i gospodarzom.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Obiektywizm #2874656 | 213.5.*.* 24 lut 2020 10:51

   "Lubiany " przez swoich ktorzy przyszli posluchac , jest tez spora grupa ludzi tzw "nielubiących "

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages