Wtorek, 25 lutego 2020. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Krasicki miałby dzisiaj 285 lat!

2020-02-12 09:00:00 (ost. akt: 2020-02-12 10:27:44)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Gdyby biskup Ignacy Krasicki żył, obchodziłby 3 lutego 285. urodziny! O słynnym mieszkańcu nie zapomina lidzbarski zamek i od lat celebruje ten jubileusz. Tym razem celebrowano go w sobotę 8 lutego. Tortu nie zabrakło.

W czasach pobytu Ignacego Krasickiego na lidzbarskim zamku doskonale się bawiono, szczególnie w karnawale, w którym przypadały właśnie jego urodziny.
Możemy się domyślać, że na urodzinowym stole pojawiało się to o czym pisze sekretarz i zarazem bibliotekarz biskupa Michała Foxa w "Dyariuszu" (dziennika) lub z korespondencji: indyki, sarny, dziki, pstrągi, szparagi, bażanty czeskie, ostrygi, gęś stargardzka i kawior. Podawano też lody, czekoladę, herbatę i wino "najprzedniejszych gatunków".

Przypomnijmy, że biskup Ignacy Krasicki uwielbiał szeroko pojętą sztukę. Na zamku bywali więc: malarze, pisarze, poeci, aktorzy. Wystawiano sztuki. Grywał w nich sam Krasicki. W liście do przyjaciela A.H. Lehndorffa z 15 stycznia 1783 r. napisał, że 3 stycznia zaprezentowano w jego teatrze (dawnej piekarni) sztukę amatorską pod tytułem "Patagończycy". O tym, że sztuki w tym czasie były wystawiane po francusku i mimo że zgromadzona tego dnia publiczność nie rozumiała ani słowa oklaskiwała je gromkimi brawami, o czym przypomniała w sobotę Beata Błażejewicz-Holzhey, która przygotowała przedstawienie na 285. urodziny biskupa.

Publiczności zamkowa miała możliwość spotkania się z bohaterami utworów jubilata: „Po modnemu”, „Solenizant”, „Monachomachia” i wybranych bajek, a gośćmi specjalnymi byli Lehndorffowie z dalekiego Sztynortu. Aktorami tego dnia byli: uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Katolickiego Liceum w Lidzbarku Warmińskim, Szkoły Podstawowa nr. 4 oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej. Na koniec spotkania urodzinowym tortem poczęstował wszystkich hotel Krasicki.

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala urodził, jak wspominaliśmy, się 3 lutego 1735 w Dubiecku, a zmarł 14 marca 1801 w Berlinie. Był biskupem warmińskim od 1767, a później gnieźnieńskim od 1795. Nazywany był „księciem poetów”, czyli X.B.W. Tworzył głównie bajki, satyry i poematy heroikomiczne. Jest autorem między innymi: "Bajek i przypowieści", "Monachomachii", "Zbioru potrzebniejszych wiadomości porządkiem abecadła ułożonych" i "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadków".

Fot. Mariola Adela Karpowicz


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages