Zimowe fantazje muzyczne Oskara i Filipa solo i w duecie

2020-01-28 14:42:42(ost. akt: 2020-01-28 14:58:37)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

24 stycznia w Oranżerii Kultury odbył się recital fortepianowy dwóch młodych pianistów - Oskara Piędziaka i Filipa Lewandowskiego – będących na co dzień uczniami klasy fortepianu prof. Bożeny Krygier w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.
Pierwszy z nich Oskar Piędziak w 2018 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. pod kierunkiem mgr. Oleny Prodan-Rostkowskiej. Debiutujący w Oranżerii Kultury Filip Lewandowski ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku. Spotkali się jesienią 2018 roku jako uczniowie tej samej klasy fortepianu w gdańskiej szkole muzycznej. Ich muzyczna pasja, młodzieńcza energia i kreatywność zaowocowała przygotowaniem wspólnego występu w Oranżerii Kultury.

Oskar znany jest publiczności oranżeryjnych „Wieczorów Czwartkowych” w ramach „Lata w Oranżerii” jako wykonawca utworów F. Chopina. W październiku wstąpił do Big Bandu prowadzonego przez jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych prof. Adama Wendta. Uczestniczy w wielu koncertach, festiwalach oraz wydarzeniach kulturalnych. Aktywny pianista-wolontariusz grający dla podopiecznych z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Filip zafascynowany muzyką Chopina dzieli się talentem w ramach wydarzeń kulturalnych miasta Gdańska. Poza muzyką poważną rozwija się także w sferze muzyki rozrywkowej, grając na koncertach w zespole z innymi instrumentalistami.

W klimat wieczoru wprowadził nas najmłodszy uczestnik – 9-letni Wojtek Ulewicz z lidzbarskiej Szkoły Muzycznej I st., podopieczny Oleny Prodan-Rostkowskiej, grając młodzieńczy „Polonez g-moll” F. Chopina.

Po nim nastąpiła plejada kompozycji w wykonaniu Oskara i Filipa.

Nasi goście podczas koncertu wykonali kilkanaście utworów kompozytorów polskich i obcych, m. in. E. Griega, F. Chopina, M. Moszkowskiego, J. Brahmsa, C.A. Debussy’ego, grając solo i w duecie.

Zaczęli wykonanym w duecie nastrojowym „Porankiem” E. Griega z suity „Peer Gynt”. Następne w kolejności były utwory F. Liszta, D. Szostakowicza, W. A.Mozarta, G. Miśkiewicza. W trakcie wieczoru nie mogło zabraknąć wykonań dzieł Chopina – nastrojowych nokturnów, porywających walców, a także nostagiczno- energetycznej „Fantaisie-Impromptu cis-moll”.

Muzycy oczarowali słuchaczy zarówno młodzieńczą świeżością i delikatnością, jak też wirtuozerią i wigorem. Niektóre utwory zagrali na cztery ręce. Interpretacje wymagały nie tylko opanowania technicznego, ale też dyscypliny, koncentracji i wzajemnego słuchania. Majstersztykiem było brawurowe zagranie słynnego „Libertanga” A. Pazzolli. „Libertango” Oskara i Filipa zabrzmiało pełne młodzieńczej energii i wolności, uzyskując gorące brawa i owacje na stojąco.

Koncert zostanie w sercach słuchaczy na długo, widoczne na twarzach wzruszenie, zasłuchanie, zaduma są dowodem wielkiego wpływu muzyki.

Dziękujemy adeptom za niezwykłe wrażenia, życząc powodzenia na artystycznej drodze. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Oleny Prodan-Rostkowskiej, pedagoga lidzbarskiej szkoły muzycznej, która opiekowała się Oskarem, Filipem i Wojtkiem podczas prób.

Dziękujemy lidzbarskiej Państwowej Szkole Muzycznej I st. za kontynuację współpracy.

Pozdrawiamy serdecznie prof. Bożenę Krygier z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku, gratulując wspaniałych wychowanków.

Oranżeria Kultury



Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl




Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5